Златно млеко

Go down

Златно млеко Empty Златно млеко

Пишување by Гостин on Пет Сеп 11, 2015 2:21 pm

Напиток кој што ќе ви го промени животот

Златно млеко Tocka-170266

Научниците ширум светот ги признаа нејзините благотворни дејства врз организмот и препорачуваат редовно да се консумира. Постојат многу начини за тоа да го направите, а еден од можеби и најдобрите е токму златното млеко. Се работи за куркумата, кралицата на зачините.
Куркумата е зачин со специфично интензивна жолта боја кој што му помаѓа на процесот на варењето, има антивоспалително дејство, помага во спречување на дијабетесот и губитокот на меморијата. Исто така, овој моќен зачин се бори и против депресијата.

Златно млеко Zlatno-mleko-kurkuma-01

Највкусниот начин да го консумирате овој зачин е златното млеко. За да го направите потребно е најпрво да направите паста, а потоа млеко.

Потребни состојки:

За паста: 4 мали лажички куркума, ½ мала лажичка црн бибер, 120мл вода.

За млеко: 250мл млеко, ½ лажица масло, ¼ лажица паста од куркума и малку мед за подобрување на вкусот.

Подготовка:

Ставете ги сите состојки за пастата во тенџере, на тивок оган. Мешајте, а потоа тргнете го садот од огнот и ставете ја пастата во стаклена тегла која што ќе ја ставите во фрижидер за смесата да се излади.

Златно млеко Zlatno-mleko-kurkuma-03

Кога пастата ќе се олади, додадете ѝ го млекото и маслото, и ставете ги на тивок оган да се згреат. Гответе сè додека смесата да биде пред зовривање. Потоа тргнете ја смесата од огнот и додадете мед по вкус.

Се препорачува златното млеко да се пие на празен желудник, најдобро наутро и пред спиење.

http://tocka.com.mk/3/170266/zlatno-mleko-napitok-koj-sto-ke-vi-go-promeni-zivotot

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Златно млеко Empty Re: Златно млеко

Пишување by kiBik on Пет Сеп 11, 2015 4:47 pm

luхor напиша:....куркумата....
Тоа звучи чудно бе!! Не дека и кай нас не е истото, ама... како тоа кумата па и другото??? Evil or Very Mad
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот