ИНОВАЦИИ

Go down

ИНОВАЦИИ Empty ИНОВАЦИИ

Пишување by Гостин on Вто Сеп 15, 2015 8:02 am

Го видов ова, па помислив дека е добро да имаме тема каде ќе постираме нови работи кои можат да го олеснат животот. Новиот велосипед ми изгледа интересен посебно за оние кои немаат доволно простор.

ВИДЕО Хит иновација: Бугарскиот полу-велосипед веќе го обиколува светот

Полу-колело е проект на двајца бугарски архитекти Мартин Ангелов и Михаил Кленов кој уште од 2009 година стои во фиока, а дури минатата започна да се произведува. Станува збор  за хибриден тип на урбано превозно средство кое е всушност половина од обичниот велосипед и со тоа зафаќа многу помалку простор, се склопува во уште помала верзија, лесен е за транспорт и складирање, а може да ви ја заврши истата  работа, па можеби и подобра, ако има метеж, како и обичните велосипеди.

Освен тоа, неговиот дизајнот му е чисто „лудило“, со интересно свиен рам, едно поголемо предно тркало и две мали задни, и многу мали рачки за управување. Управувањето на ова превозно средство не е со вртење на рачките лево и десно, туку со наведнување на целото тело.

Идејата за овој полу-велосипед се развила откако Мартин се преселил во многу мал стан за живеење па морал неговиот велосипед да го остава во подрум. Тоа му било крајно непрактично. Двајцата дипломирани архитекти започнале со скиците и обмислувањето на полу-точакот уште во 2009 година, а првиот прототип го изградиле од стар велосипед и тој воопшто не бил погоден за возење.

Двајцата архитекти својата замисла за овој проект ја објавиле  на интернет- платформата „Кикстартер“ во април оваа година и низ целиот свет таа наишла на голем интерес. Во моментот Мартин и Михаил  имаат собрано речиси  милион долари од пред-нарачки и донации со што производството  на полу-колелото е веќе отпочнато, а некои луѓе веќе ги добиле првите испорачи на полу-велосипедот.ИНОВАЦИИ Poluvelosiped

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНОВАЦИИ Empty Re: ИНОВАЦИИ

Пишување by reiter on Вто Сеп 15, 2015 8:25 am

и ова е доста интересно со лебдечки скејтборд...
Daska iz hit filma postala stvarnost! Ne vjerujete? Doista LEBDI! напиша:
http://dnevnik.hr/showbuzz/mladi_i_neizbjezni/leteci-skateboard-iz-filma-povratak-u-buducnost-sada-je-stvarnost---395642.html

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИНОВАЦИИ Empty Re: ИНОВАЦИИ

Пишување by Гостин on Сре Сеп 16, 2015 4:25 pm

Пет технолошки иновации кои засекогаш ќе го променат транспортот

Во наредната деценија транспортот значително ќе се промени благодарение на новите технологии кои ќе го олеснат секојдневниот живот на луѓето. Автомобилите ќе возат без помош на возач, со однапред определени рути, возовите ќе користат магнетни шини, а возот hyperloop ќе достигнува брзина од 1.287 километри на час.

ИНОВАЦИИ Pet-tehnoloshki-inovacii-koi-zasekogash-kje-go-promenat-transportot-161160

Сите овие иновации треба да се појават во идните 10 години, а новите технологии би требало да ги направат транспортните системи побезбедни, поефикасни, поприфатливи и еколошки.

1. Hyperloop

ИНОВАЦИИ Pet-tehnoloshki-inovacii-koi-zasekogash-kje-go-promenat-transportot-161154

Овој проект на Елон Маск е една од највозбудливите иновации во транспортниот систем. Станува збор за воз што ќе ги превезува патниците од Лос Анџелес до Сан Франциско за само 30 минути.

2. Маглев воз

ИНОВАЦИИ Pet-tehnoloshki-inovacii-koi-zasekogash-kje-go-promenat-transportot-161155

Возовите што користат магнетна левитација не се повеќе сон за кој луѓето мечтаеја во минатото. Тие веќе функционираат во Шангај и Јапонија, а Кина го развива вториот маглев воз.

Магнетното поле го подигнува и придвижува возот со помош на минимална енергија во споредба со возовите на струја или дизел.

3. Автономни возила

ИНОВАЦИИ Pet-tehnoloshki-inovacii-koi-zasekogash-kje-go-promenat-transportot-161156

Возачот во вид на робот е во состојба побрзо и попаметно да размислува од човекот како возач, а исто така може истовремено да гледа во сите правци, пишува Fox News.

Ова е идејата зад автономните автомобили, каде автомобилот сам си ја извршува работата. Ford веќе работи на ваков проект, исто како и Google.

Автомобилите од ваков вид би можело да се појават за две години, доколку не постојат одредени правни проблеми поврзани со безбедноста во сообраќајот.

4. Паметни автомобили

ИНОВАЦИИ Pet-tehnoloshki-inovacii-koi-zasekogash-kje-go-promenat-transportot-161157

Веќе постојат така наречени „паметни автомобили“, а многу производители нудат компактни електрични автомобили.

5. Капсули за урбан превоз

ИНОВАЦИИ Pet-tehnoloshki-inovacii-koi-zasekogash-kje-go-promenat-transportot-161158

Замислете да можете да патувате во подвижна капсула кон другиот крај на градот. Оваа идеја се планира во Лондон.

Капсулите ќе имаат место за една личност и ќе се движат по однапред определена рута, а патниците ќе комуницираат со возилото преку екран чувствителен на допир.

Слични капсули веќе се во употреба во Аби Даби и аеродромот Хитроу во Велика Британија.

http://hl.mk/1334267/indexed.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНОВАЦИИ Empty Re: ИНОВАЦИИ

Пишување by Гостин on Чет Сеп 24, 2015 6:09 pm

Жеден бетон впива 600 литри вода во минута

Порозниот бетон може да впие 600 литри вода по квадратен метар за една минута, а во иднина тоа може да спречи голем број поплави и губење на човечки животи.

Природните катастрофи или во конкрентиот случај поплавите претставуваат проблем буквално насекаде во светот, особено поради запушување на одводите, кои дополнително придонесуваат за излевање на водата. Токму затоа ваквиот порозен бетон е одлично решение, а од видеото во продолжение, погледнете за колку кратко време ја впива водата во себе.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНОВАЦИИ Empty Re: ИНОВАЦИИ

Пишување by reiter on Саб Ное 07, 2015 2:22 pm

џетмен,

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИНОВАЦИИ Empty Re: ИНОВАЦИИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот