Trnka (trninka)

Go down

Trnka (trninka)

Пишување by Гостин on Пет Сеп 18, 2015 4:29 pm

ТРНИНКА - PRUNUS SPINOSA (ТРНКА)

Трнинката е грмушка висока до 3 метри, со мошне разгранети гранки со трње.

Лисјата се јајчести со дршки, цветовите се бели и ситни.
Плодовите се тркалезни и имаат темна боја.
Трнинката расте насекаде и до 1200 метри надморска висина.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Trnka (trninka)

Пишување by osa on Пет Сеп 18, 2015 6:08 pm

ova se "borovinki "??? jas vakvi prv pat gledam ! kade moze da se nabavat za da gi probame ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12916
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Trnka (trninka)

Пишување by Гостин on Пет Сеп 18, 2015 10:35 pm

Шиткам трнки. Сите заинтересирани, на ПП.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Trnka (trninka)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот