Semki...od tikva...

Go down

Semki...od tikva... Empty Semki...od tikva...

Пишување by Гостин on Вто Сеп 22, 2015 10:40 am

Само една рака од овие семки дневно може да направи чудо за вашето тело

Често не советуваат да ги избегнуваме грицките, но тие не мора да бидат секогаш лоши. Пример, семките од тиква се грицки кои може истовремено да ви бидат вкусни и здрави.

Semki...od tikva... Samo-edna-raka-od-ovie-semki-dnevno-moze-da-napravi-cudo-za-vaseto-telo-01

Тиквите сами по себе се здрави, а нивните семки содржат големи количини на магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк и витамин К.

Семките можете да ги јадете сирови или потпечени во рерна. Вкусни се и како додаток во салатите, супите и сосовите, а ова се само неколку причини зошто ќе почнете да ги консумирате уште денес:

1. Превенција против рак

Докажано е дека содржат соединенија кои успешно се борат против канцерогените клетки и имаат антивоспалително дејство, па со тоа ги намалуваат шансите за рак за цели 23%.


2. Ги ублажуваат симптомите на менопауза

Семките од тиква ги регулираат нападите на топлина, главоболките, ја намалуваат болката во зглобовите и им помагаат на луѓето кои се склони кон нагли промени на расположението.


3. Го намалуваат холестеролот

Имаат моќ да го намалат лошиот холестерол за 13%, а покрај тоа го намалуваат ризикот од настанување на крвни згрутчувања, мозочен и срцев удар преку тоа што го регулираат крвниот притисок.

Semki...od tikva... Samo-edna-raka-od-ovie-semki-dnevno-moze-da-napravi-cudo-za-vaseto-telo-02

4. Штитат од дијабетес

Богати со здрави незаситени масни киселини, семките од тиква се ефикасни и за регулирање на шеќерот. Затоа на дијабетичарите им се препорачува секојдневно консумирање.


5. Помагаат во слабеењето

Заради тоа што се богати со влакна и протеини, подолго ќе ве држат сити.


6. Се борат со депресијата

Не само што го подобруваат физичкото здравје, туку имаат благотворно дејство и на психичкото. Семките за брзо време може да ви ги намалат симптомите на депресија, стрес и анксиозност.


7. Спречуваат настанување на остеопороза

Семките се одличен извор на цинк, минерал кој им е неопходен на коските. Само ¼ шолја семки од тиква содржи 17% од препорачаната дневна количина цинк.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот