Бонева и светлата

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Пон Сеп 28, 2015 5:32 pm

На дел од пратениците на дпмне им се стемнило, па со амандман побарале и добиле промена на првичната верзија на законот со кој се предвидуваше гасење на светлата во текот на денот.

Продолжува обврската за возење со вклучени светла и преку ден и преку ноќ

Амандманот на пратениците Нола Исмајлоска Старова, Силвана Бонева, Андон Чибишев и Марија Ангелова со кој се предлага останување на досегашното решение на употребата на светлата во сообраќајот од страна на возачите дење и ноќе е прифатен, што значи возачите како и досега, преку ден, ќе треба да продолжат да возат со запалени светла.

- Во сообраќај на пат, дење и ноќе, за време на управување со возилото, возачот на возилото задолжително треба да ги има запалено најмалку соборените светла за осветлување на патот. Обврската, не се однесува за возачите на запрежни возила и велосипедистите кога запрежното возило односно велосипедот го управуваат дење, освен во услови на намалена видливост, се наведува во предлог Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Доколку возачите преку ден не ја почитуваат оваа законска обврска ќе бидат казнети со 15 евра, а доколку светлата не им се вклучени навечер, ќе добијат казна од 35 евра или 15 негативни поени.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Сеп 28, 2015 7:49 pm

jas ke si ja "slusham" SHekerinska ona javno na TV 24 vesti kaza :sega nitu pratenicite nitu graganite neznaat dali da vozat so zapaleni ili so izgasnati svetla preku den ...ha ha ha ....koj razbral, razbral ,koj ne ne ....dpmne (ubava rima)

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Саб Окт 03, 2015 1:04 pm

Да не заборавите да се спремите на време. Светлата не ги угасија но времето за продажба на алкохолни пијалоци го намалија. Може да се купат само до 19 часот.

Алкохол ќе се продава до 19 часот

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Нед Окт 04, 2015 3:05 pm

vakov moronski zakon moze da donesat samo idioti koi nemaat pojma od nishto ...
javno ke prasham : dali SDSM koga ke dojde ke go smeni zakonot i ke donese nov so koj ke moze da se kupi alkohol koga ke ti e potrebno ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Нед Окт 04, 2015 3:10 pm

da iskoristam i da im posocham na SDSM deka sekoj den treba da im bide kako da e zapochnata predizborna kampanja ..eve kade se sega vednash da se javat javno na televiziite ,radijata i socijalnite mrezi i da kazat DPMNE go donese ovoj zakon so koj nema kupuvanje alkohol posle 19 chasot ,no nie ako dojdeme ke go ukineme zakonot ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Окт 04, 2015 6:39 pm

Site pijanici i ljubiteli na dobrata kapka ke glasaat za niv?
Pa u makedonija se site pijani u mozok vekje 9 godini i glasaat za dupeglavcive!
Zoshto ? - Zs taka trebit...moronska nacija Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Нед Окт 04, 2015 6:42 pm

a shto vikash dobar li e mojot predlog ? ako e dobar de prenesi im go na" tvoive"

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Окт 04, 2015 6:52 pm

osa напиша:a shto vikash dobar li e mojot predlog ? ako e dobar de prenesi im go na" tvoive"
"Moite" si gi pocituvaat zakonite. Na vreme si se snabduvaat so dovolna kolicina na tecnosti. Tie sto neznaat da se organiziraat sekogash ke najdat maana na bilo sto i za se nesto ke se kuka. Ako treba da se menjaat dupoeglavcive zaradi zakonot za pijaloci...ic da ne se macime. Toj e najmal problem!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Окт 05, 2015 10:53 pm

Hamad bim Khalifa напиша:
osa напиша:a shto vikash dobar li e mojot predlog ? ako e dobar de prenesi im go na" tvoive"
"Moite" si gi pocituvaat zakonite. Na vreme si se snabduvaat so dovolna kolicina na tecnosti. Tie sto neznaat da se organiziraat sekogash ke najdat maana na bilo sto i za se nesto ke se kuka. Ako treba da se menjaat dupoeglavcive zaradi zakonot za pijaloci...ic da ne se macime. Toj e najmal problem!

shto ti e denes ? ko da ne si ti bre kalifu ? nastroen si da se raspravash ! nishto ne prifakash !?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Окт 05, 2015 10:55 pm

dodusha prav SDSMOVEC ...shtom namirisa vlast ,narodot go bataluva ...ne mu treba

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Пон Окт 05, 2015 10:58 pm

Ne Osichke greshish...Kalifot ne e takov...Samo doshlo do malo nedorazbiranje so mumley...Shto ne veruvam deka kje se odrazi na odnosite na forumot...I dvajcata dobro znaat deka sega e vrema za obedinuvanje a ne delbi...


Последната промена е направена од Тео на Пон Окт 05, 2015 11:00 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Окт 05, 2015 10:59 pm

osa напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:
osa напиша:a shto vikash dobar li e mojot predlog ? ako e dobar de prenesi im go na" tvoive"
"Moite" si gi pocituvaat zakonite. Na vreme si se snabduvaat so dovolna kolicina na tecnosti. Tie sto neznaat da se organiziraat sekogash ke najdat maana na bilo sto i za se nesto ke se kuka. Ako treba da se menjaat dupoeglavcive zaradi zakonot za pijaloci...ic da ne se macime. Toj e najmal problem!

shto ti e denes ?   ko da ne si ti bre kalifu ? nastroen si da se raspravash ! nishto ne prifakash !?
Postote e vcerasen!...................Inaku, pogodi - Twisted Evil vezbam za "Na vlast".
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Окт 05, 2015 11:00 pm

dpmneovcite go slushaat narodot ,gi prifakaat ideite pa i da se "glupi" ,zatoa i vladeat 10 godini ....a sdsmovcite NA SEKOJA IDEA OD NARODOT GLEDAAT SO POTCENUVANJE ...pa zatoa i ke dojdat na vlast nekogash Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Окт 05, 2015 11:01 pm

Тео напиша:Ne Osichke greshish...Kalifot ne e takov...Samo doshlo do malo nedorazbiranje so mumley...Shto ne veruvam deka kje se odrazi na odnosite na forumot...I dvajcata dobro znaat deka sega e vrema za obeduvanje a ne delbi...

More nemoj sega da go branish mamllej! Koj go znae sto se nema sraboteno za dpbne..... pa sega na baci raka kaj esdes..... Twisted Evil
A za toa sto odbi pijacka ne mu gine Kateto!


Последната промена е направена од Hamad bim Khalifa на Пон Окт 05, 2015 11:02 pm. Мислењето е променето 1 пати
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Окт 05, 2015 11:02 pm

Тео напиша:Ne Osichke greshish...Kalifot ne e takov...Samo doshlo do malo nedorazbiranje so mumley...Shto ne veruvam deka kje se odrazi na odnosite na forumot...I dvajcata dobro znaat deka sega e vrema za obedinuvanje a ne delbi...

pa on so site nemoze da se razbere denes !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Пон Окт 05, 2015 11:02 pm

Hamad bim Khalifa напиша:

More nemoj sega da go branish mamllej! Koj go znae sto se nema sraboteno za dpbne..... pa sega baci raka kaj esdes..... Twisted Evil

Go znam koj e od Vodenica...SDSM-ovec do srzh... Twisted Evil Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Окт 05, 2015 11:04 pm

Hamad bim Khalifa напиша:
Тео напиша:Ne Osichke greshish...Kalifot ne e takov...Samo doshlo do malo nedorazbiranje so mumley...Shto ne veruvam deka kje se odrazi na odnosite na forumot...I dvajcata dobro znaat deka sega e vrema za obeduvanje a ne delbi...

More nemoj sega da go branish mamllej! Koj go znae sto se nema sraboteno za dpbne..... pa sega na baci raka kaj esdes..... Twisted Evil
A za  toa sto odbi pijacka ne mu gine Kateto!

"vidi ko mi kaze" , si go gledal ovoj film ..... Cool

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Окт 05, 2015 11:04 pm

Prav sdsmovec nikogash ne odbiva pijacka!!! Osven ako ne ja nudi dpBnovca!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Пон Окт 05, 2015 11:06 pm

Ne ste se razbrale dobro...Dodusha i ti go smeni nikot pa zatoa... Twisted Evil Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Окт 05, 2015 11:06 pm

Prav sdsmovec ne pie so Bubcevisti!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Пон Окт 05, 2015 11:08 pm

Koga bi znael shto misli toj za "sredno bogatiot biznismen", bi ti bilo jasno... Twisted Evil Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Окт 05, 2015 11:08 pm

Jok ja! Ja samo go smeniv stranskiot investitor, posto prethodniot zema neplaten odmor.....na neodredeno vreme!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by osa on Пон Окт 05, 2015 11:08 pm

Тео напиша:Ne ste se razbrale dobro...Dodusha i ti go smeni nikot pa zatoa... Twisted Evil Twisted Evil

aj pa i ti POSREDNIK ke izigravash ...ja probav ,ama slabo ne prifakaat ...mu ja zduvnaa dvajcata

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 13971
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Гостин on Пон Окт 05, 2015 11:09 pm

I on go smeni narodot so detektivot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Окт 05, 2015 11:14 pm

Ama sepak " u znaku uspomene i dugog sjecanja" na kravarot kje go podigneme spomenikot na majka Tereza !
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонева и светлата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот