КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Гостин on Саб Фед 27, 2016 9:34 am

Веста доаѓа од Хрватска, но истите маркети и произведувачи ги имаме и на македонскиот пазар.
 (ФОТО) ПРОНАШОЛ ЦРВ ВО МЕСОТО КОЕ ГО КУПИЛ – ЕВЕ ШТО МУ ОДГОВОРИЛЕ ОД КОМПАНИЈАТА


Читател на Индекс.хр. се пожалил како купил пилешко месо во маркет од фирмата Конзум. Иако на фотката која ја испрати се чини дека не се работи за црв, откако месото го однел на рекламација, парите му биле вратени, а до Конзум испратил писмо како е можно да „вакво месо“ се најде на полиците низ продавниците.

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Prsakonzum„Месото било на акција, ме интересира квалитетот кој го продавате? На акција е затоа што всушност истото не ја минува сантираната контрола? Дали вие и вашите деца би конзумирале вакво месо?“, напишал читателот, а од таму му одговориле дека секое месо од нивна страна ги поминува сите проверки.


КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Mesooooo4

Читателот вели дека просто е неверојатно како од Конзум му вратиле дека се надеваат дека месото на нивните полици ги има сите својства кои го прават здраво.

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Konkzum222s

„Произведувачот на месото е Перутнина, но не можев да дојдам до информација колку долго стоело на полиците“, вели тој.

http://reporter.mk/2016/02/27/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%BE%D0%BB-%D1%86%D1%80%D0%B2-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BA%D1%83%D0%BF/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Гостин on Нед Фед 28, 2016 8:45 pm

Горново ги докажува тврдењата на  Љупчо Николовски.

(ВИДЕО) Николовски: Скандал со безбедноста на храната, со месеци граѓаните не знаеле што јаделе

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска обвини дека Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од 2 мај до 17 септември минатата година не ги спроведувала законските обврски за безбедноста на храната, вклучувајќи го и мониторингот, односно годишната наредба за здравствена заштита на животните.

http://revolucionermk.com/video-nikolovski-skandal-so-bezbednosta-na-hranata-so-mesetsi-graganite-ne-znaele-shto-jadele/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by reiter on Нед Фед 28, 2016 9:11 pm

отровни штрудли,контиминирано брашно,зејтин,расипани јајца...што ти не...за нас отровот а за нив екстра пари...и замисли сите овие производи доаѓаат од србија...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by osa on Нед Фед 28, 2016 9:14 pm

bravo reiter sobra sili "da pishesh"...cel eden post

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14982
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by reiter on Нед Фед 28, 2016 9:23 pm


_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by reiter on Нед Фед 28, 2016 9:24 pm

osa напиша:bravo reiter sobra sili "da pishesh"...cel eden post
старост оса.... Wink

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Фед 29, 2016 7:03 am

reiter напиша:отровни штрудли,контиминирано брашно,зејтин,расипани јајца...што ти не...за нас отровот а за нив екстра пари...и замисли сите овие производи доаѓаат од србија...
Ja pa si mislev deka "konzum" e hrvatski, a "perutnina" slovenska! Evil or Very Mad
Koj znae? "Argeta" e sigorno od Nish?!?!?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Гостин on Вто Мар 15, 2016 6:05 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА 2qi8bah

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 11:11 am

Барокно-стиропорска зараза во слаткарството?!?!?!?!

Стиропор пронајден во торта на позната скопска слаткарница?!


Инспекцијата на АХВ денеска изврши контрола во слаткарницата, а резултатите ќе бидат познати утре.

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА %d1%82%d0%be%d1%80%d1%82%d0%b0

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство, денес, спроведоа детална инспекциска контрола во позната скопска слаткарницата откако вчера до Одделението за заштита на потрошувачите при Агенцијата родител пријавил дека неговото дете почнало да се гуши, по консумација на торта купена од слаткарницата.

Според наводите во претставката, до гушење на детето дошло поради присуство на парчиња стиропор во тортата.

Резултатите од направената контрола од страна на инспекторите за храна, по поднесената претставка од потрошувачот, Агенцијата за храна и ветеринарство ќе ги добие најрано во текот на утрешниот ден.

http://plusinfo.mk/vest/85055/stiropor-pronajden-vo-torta-na-poznata-skopska-slatkarnica

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Гостин on Нед Окт 23, 2016 5:43 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by luxor on Вто Дек 27, 2016 12:44 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА 20a76z6
luxor
luxor

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by luxor on Вто Дек 27, 2016 12:45 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА 2qsnrsz
luxor
luxor

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by luxor on Вто Дек 27, 2016 12:45 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Aep69s
luxor
luxor

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by luxor on Вто Дек 27, 2016 12:46 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА 161b7gh
luxor
luxor

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by luxor on Вто Дек 27, 2016 12:46 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА 30t57d2
luxor
luxor

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by luxor on Вто Дек 27, 2016 12:47 pm

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА 14t8x7a
luxor
luxor

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Teo on Саб Јан 28, 2017 12:19 pm

Лекарите предупредуваат: Никогаш повеќе не ја ставајте храната во алуминиумска фолија!

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Aluminijumska-folija-riba-thinkstock-1485252396-107251

Дали сте и вие дел од луѓето кои сите остатоци од храна ги замотуваат во алуминиумска фолија, па дури и ја подготвуваат храната во неа?

Дали сте и вие дел од луѓето кои сите остатоци од храна ги замотуваат во алуминиумска фолија, па дури и ја подготвуваат храната во неа?

Повеќе немојте да го правите тоа, бидејќи лекарите издадоа шокантно предупредување. Имено, алуминиумот од оваа практична фолија многу лесно влегува во вашите намирници, а колку температурата е поголема, повеќе алуминиум завршува во храната која ја јадеме и им ја даваме на нашите деца!

- Тоа може да доведе до опасни болести - предупредува доктор Зубаиди, еден од авторите на студијата.

Лекарите предупредуваат дека станува збор за количини кои се исклучително штетни за здравјето. Опасно е да се подготвува храна во алуминиумска фолија, да ја подгревате во неа и да оставите во неа да се лади.

- Таквата фолија никако не е погодна за готвење, но ниту за користење за складирање особено кај некои намирници како што се доматите или зачините - објаснува доктор Зубаиди и предупредува дека со акумулацијата на алуминиум во телото може да се појават сериозни болести како што се, на пример, остеопороза и Алцхајмерова болест.

Премногу алуминиум доведува и до високо ниво на калциум во крвта, што е и најчест показател дека во телото има премногу алуминиум. Во претходни студии е пишувано и дека кај болните од Алцхајмер е пронајден наталожен алуминиум во мозочното ткиво. Тоа го утврдиле по смртта на болните, кога со обдукција го проучувале мозокот.

Доктор Зубаиди вели дека алуминиумската фолија не е опасна за здравјето ако во неа се става ладна храна, но напоменува дека треба да се избегнува и алуминиумскиот прибор за јадење и садови.

За готвење подобро е да користите мрсна хартија за печење.

Подготви: К. А.
Teo
Teo

Број на мислења : 4670
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА Empty Re: КВАЛИТЕТ НА ХРАНАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот