АСТМА И МЛЕКО

Go down

АСТМА И МЛЕКО  Empty АСТМА И МЛЕКО

Пишување by osa on Сре Aвг 17, 2016 9:05 pm

Што се случува во телото кога ќе престанете да јадете млечни производи?

Недоволната консумација на млечни производи кај децата и тинејџерите, без соодветна замена за калциум, може да предизвика ризик од појава на остеопороза и скршеници. Но, кога станува збор за возрасните, елиминирањето на млечни производи од исхраната може да биде позитивна промена за организмот.
АСТМА И МЛЕКО  Your-body-off-dairy

Што ќе добиете ако не јадете млечни производи? Поздрава кожа, истражувањата покажале дека млекото може да биде предизвикувач на акни. Повеќе енергија, млечните производи содржат мала доза на триптофан, кој во одделни случаи може да ја намали енергијата.

Подобро ќе дишете, постојат докази дека лишувањето од млечни производи го олеснува дишењето кај болните од астма.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14304
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

АСТМА И МЛЕКО  Empty Re: АСТМА И МЛЕКО

Пишување by osa on Сре Aвг 17, 2016 9:08 pm

неверојатно ,но сепак е вистинито ....ете една препорака на сите кои имаат проблеми со дисхните патисхта ,да се отказат и да не консумираат млеко ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14304
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот