СУРОВОСТ

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

СУРОВОСТ - Page 2 Empty Re: СУРОВОСТ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 24, 2016 1:24 am

1. Бесење, давење и растргнување

СУРОВОСТ - Page 2 1

Во текот на средниот век, казната за велепредавство во Англија била јавно бесење, давење и растргнување, која иако била укината во 1814 година, однела илјадници животи.

Жртвата прво била влечена на дрвена рамка до местото на погубувањето, потоа била бесена за вратот кратко време – до пред да умре, по што следувало вадење на утробата и кастрација, а цревата и гениталиите биле палени пред очите на жртвата. На крај, жртвата била растргната на четири дела и обезглавена.

http://enauka.mk/25-najbrutalni-napravi-za-machene-vo-istorijata/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СУРОВОСТ - Page 2 Empty Re: СУРОВОСТ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 24, 2016 1:25 am

Мислите дека денес во дваесет и првиот век сме похумани?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот