Земјотреси

Go down

Земјотреси Empty Земјотреси

Пишување by Гостин on Пет Окт 14, 2016 12:26 pm

Земјотресите продолжуваат, нема ден без потреси посилни или послаби на рериторијата на Балканскиот шполуостров и во негова непосредна близина. Дали тоа значи дека треба на крај да очекуваме и потрес со разурнувачка моќ.

Тлото не се смирува со недели: Балканот се тресе и попладнево

И попладнево Балканот не мирува, регистрирани се повеќе земјотреси.

Регистриран е потрес во Анкара со јачина од 2,0 степени, потоа во Италија со јачина од 2,8 степени, Грција 2,7 степени.

Тлото не се смирува со денови.

http://www.press24.mk/tloto-ne-se-smiruva-so-nedeli-balkanot-se-trese-i-popladnevo

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Пет Окт 14, 2016 1:12 pm

Можеби ама тоа не значи дека тој потрес ке се случи во Македонија и онака појасот на средоземието е познат по нестабилноста и сеизмичката активност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Саб Окт 15, 2016 12:55 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by luxor on Саб Окт 15, 2016 1:14 pm

Na kraj nisto nema da se sluci. Poloso od ova so Grujo ne moze da ne snajde, polos e od zemjotres.
luxor
luxor

Број на мислења : 5151
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Саб Окт 15, 2016 1:16 pm

Ќе ни отиде барокот од 2014. Земјотреси Happy-smiley21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Саб Окт 15, 2016 1:37 pm

Nisto nema da otide, toa se samo vasi komunjarski zelbi.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Саб Окт 15, 2016 1:40 pm

Така е бе делмол. Господ го чува барокот преку кој фамилијата ја опљачка Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Саб Окт 15, 2016 4:51 pm

И овде сте ја политизирале темата а сериозна тема е може навистина треба да бидеме загрижени од сите тие потреси на тлото.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Саб Окт 15, 2016 5:26 pm

Катастрофални земјотреси се познати во Јужните делови од Европа. Италија, Турција, Грција, Македонија, сите ги осетиле последиците од нив.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Нед Окт 16, 2016 12:13 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Пон Окт 17, 2016 10:39 am

Уште еден.

Земјотрес го „здрма“ Самос во Егејско Море

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово на островот Самос во Егејското Море.

Сеизмолошкиот инстутит во Атина соопшти дека епицентарот на земјотресот е на 17 километри североисточно од Самос, на длабочина од 10 километри.

Нема информации за евентуални жртви или за причинета материјална штета од земјотресот на Самос.

Потрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтероварата скала, синоќа го погоди градот Јанина во северозападна Грција.

Научниците се поделени во мислењата дали потресот од 5,3 степени, кој во саботата беше регистриран во регионот, бил главниот, со оглед на тоа дека по него се регистрирани стотици вторични потреси во областа Епир.

Поради сеизмичката активност училиштата, универзитетите и админстративните служби во Јанина денеска нема да работат.

Граѓаните поради страв ноќта ја поминаа на отворено.

http://faktor.mk/zemjotres-go-zdrma-samos-vo-egejsko-more

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Пон Окт 17, 2016 4:25 pm

Во Грција ноква а денес во Дојран шегата на страна може сериозна да испадне работава.

http://novatv.mk/zemjotres-vo-dojran/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Вто Окт 18, 2016 6:01 pm

Затоа и ја отворив темата затоа што мислам дека може да биде сериозно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Сре Окт 19, 2016 12:21 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Чет Окт 20, 2016 5:53 pm

Засега ниту еден можеби навистина се било афтершокови па ке можеме да здивнеме.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Пет Окт 21, 2016 4:39 pm

И денес беше мирно. Добро е.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Пет Окт 21, 2016 4:58 pm

Аман од вас двајцата. Доста бе со тие земјотреси.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Пет Окт 21, 2016 5:33 pm

Kako si go napisal toa, kako oni dvajcata da gi predizvikuvaat zemjotresite.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Гостин on Вто Окт 25, 2016 11:46 am

Ги имало и овие денови само ние не знаевме или попрецизно не бевме информирани.

http://24vesti.mk/3emjotres-so-sila-od-27-stepeni-po-rihter-utrovo-registriran-vo-karbinci

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:44 am

А Балканот и понатаму е центар на силни потреси. Ништо подобро не е ниту во цела Јужна Европа.

Земјотрес од 5,5 степени


luxor
luxor

Број на мислења : 5151
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Земјотреси Empty Re: Земјотреси

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот