СЈО истраги

Страна 11 of 19 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 19  Next

Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 9:09 pm

Не може судот да се однесува малоумно и да не го прочита тоа што е напишано во законот за СЈО кој имаше право да отвара нови предмети само 18 месеци по формирањето и добивањето на материјалите. Но тоа не значи дека евентуалните криминалци нема да се гонат. Ќе си ги гони ОЈО.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јан 30, 2019 9:28 pm

Ама по можност тоа да не се небањати.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 669
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Јан 30, 2019 10:06 pm

Теоретски може истото сегашно СЈО да се врати во ОЈО и да продолжи со работата. Единствена разлика ќе биде што покрај виртуелните докази, снимки за кои уште нема потврда дека се оригинални или можеби се обработувани во СДСМ или некоја тајна служба домашна или странска ќе мора да има и вистински. На пример за случајот Империја СЈО тврди дека ги нашло парите на Кипар. Тоа е доволен материјален доказ.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јан 30, 2019 11:13 pm

Ако не беа оригинални досега милион пати ќе баравте експертиза, вашето молчење е најдобар доказ дека небатата логика на страв едни од други ве терала да се снимате меѓу себе.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 669
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Чет Јан 31, 2019 8:37 pm

Повеќе пати е барана експертиза, но веројатно не те интересирало тоа.

На социјалните мрежи се појавија податоци за платите во СЈО. Без додатоци. Нормално дека ќе гледаат да ги влечат работите за да ги земаат овие пари што подолго.

https://expres.mk/kolkavi-plati-zemaat-katica-i-kolegite-vo-sjo-foto/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 9:42 am

А што сакате вие дпсмне-офците да работат за минимална плата? Јасно дека ги мразите обвинителите што го растураат вашето криминално здружение ама не заборавај дека и вие ги гласавте. Тоа што обвинителите од СЈО покажаа дека се непоткупливи е само доказ дека ги заслужуваат платите.
luxor
luxor

Број на мислења : 5064
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 3:32 pm

Не сум член на ниту една партија, но и да сум имам право како даночен обврзник да знам како се трошат моите пари, а СЈО не го објавуваше овој податок, ниту воопшто како ги троши нашите пари. А има огромни трошоци за никаков резултат, плус криминално, незаконско, работење, односно истраги по истекот на рокот. Дури и преземање на случаи од ОЈО само за да застари делото.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 4:38 pm

Зошто лажеш дека не си член на дпсмне? А дали резултатот е никаков тоа е само твоја перцепција од партиска гледна точка.
luxor
luxor

Број на мислења : 5064
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 4:50 pm

Зошто ти лажеш дека сум член кога повеќе пати сум напишал дека сум бил член единствено на СДСМ до пред нешто повеќе од 40 години. Младост лудост што би рекле. СДСМ не го сакав затоа што мислев дека е антимакедонска партија што ќе ни го смени името, ќе ни брише делови од историјата, со тоа што оптимистички мислев дека е загрозен само античкиот период, а не и Илинденското востание, НОБ, а можеби и периодот кога бевме дел од Југославија, дека за власт е спремна да ја албанизира Македонија. Излезе дека сум бил во право, за жал. Камо да грешев.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 4:54 pm

Тоа што ти си напишал има иста вредност како и ланскиот снег, да напишеш не сум дпсмне-офца а притоа упорно да ги браниш и промовираш пастирите и политиката е само доказ повеќе за твојата дволичност.
luxor
luxor

Број на мислења : 5064
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 5:10 pm

Не можам да ги бранам Гордана Силјановска или Игор Јанев кога вие скоро 100% од пишувањата ги имате против ВМРО-ДПМНЕ, па ми е трагикомично затоа што ВМРО е подобра партија од СДСМ. Слабо сте пишувале против терористите што прераснаа во политичката партија ДУИ што вие ги внесовте во политиката по ветувањата дека нема да коалицирате со терорист. Можеби и тогаш бевте послушници на странци.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by luxor on Пет Фед 01, 2019 5:14 pm

Па така де кажи си убаво дека си ја браниш партијата и нејзините криминали посебно тие на пастирите и офчарите, немој да се срамиш.
luxor
luxor

Број на мислења : 5064
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 5:42 pm

Во врска со судството еве ти мислење на една адвокатка, учесник во шарената куртон револуција.

„Во завршен збор се наведува, сублимира, раскажува што, според тој што го дава, се докажало од изведувањето на доказите. Сите пропратни вредносни судови, емотивни изјави сл., се интересни за јавноста, но суштински се небитни.
Ние, иако формално имаме поротници, де факто треба да убедиме професионалци, судии, за тоа дали некој докажал или не докажал сторување на кривично дело кое се става на товар.
Ако судот е непристрасен, во тоа не помагаат многу емотивни и лични изјави бидејќи судот ќе ги цени доказите и врз основа на нив ќе донесе одлука.
Денес бев да ги слушнам завршните зборови на обвинителството во предметот 27 април. Внимателно го слушав долгиот говор.
Од она што го чув, од наведувањето на тоа со кои докази и со изведување на кои заклучоци бараат Дурловски да биде осуден за кривично дело Терористичко загрозување на уставниот поредок, се надевам дека мирно ќе спијат.
Доказите и тоа што обвинителството го извлекува како заклучок од истите не ги покажуваат трите збора што ги пишува за него во обвинението, за кои коментирам од кога го видов истото- “држел потпалувачки говори”, бидејќи не држел, ниту го покажуваат битието на кривичното дело- предизвикување страв кај граѓаните и рушење на уставниот поредок.
Она не е процес, а најмалку правда. Она е одмазда, емотивно набиена одмазда.
И пред да ме испоплукате пошто јавно бранам некој со спротивни политички убедувања од себе, да ви кажам гласно за да се слушне и во задните редови, се онаму до кај обвинителката :
Ако може да се донесе осудителна пресуда со затворска казна 10 години со волку и вакви докази, џабе е борбата и бојата фрлена. Никој не е безбеден.
НИ-КОЈ.

Правото на протест и лично убедување е уставно загарантирано право и тоа не е “коцкање со интересите на државата”.
И ова ќе го бранам било каде, пред било кого, за било кој“

https://expres.mk/advokat-joshevska-za-durlovski-ova-ne-e-proces-ova-e-odmazda/

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 7:17 pm

E pa ne mozhe site shto od lukrativni prichini izlegoa na ulica ili voopshto ne izlegoa a se proglasija za shareni revolucioneri da dobijat drzhavna cicka ili rakovodna funkcija. Od samata kritika se gleda deka nejzinoto nezadovolstvo ne e predizvikano od nekakva nanesena nepravda na Durlovski tuku od faktot shto ne uspeala da si gi ostvari nejzinite vlazhni sonishta.
Teo
Teo

Број на мислења : 4655
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 9:23 pm

Не го следиш судењето изгледа, па не знаеш или се правиш дека не знаеш дека за Дурловски нема снимка дека воопшто бил во делот на Собранието кај што имаше насилство, па не вреди да дискутирам со тебе затоа што си полн со омраза кон опозицијата, а љубов кон ДУИ и СДСМ. За вкусовите не се дискутира, па ќе морам да те игнорирам додека не напишеш за што би требало Дурловски да биде прогласен за терорист.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 9:32 pm

Sepak e eden od organizatorite i pottiknuvachite na nasilstvo vo zakonodavniot dom koi patem slusham deka bile i plateni za toa.
Teo
Teo

Број на мислења : 4655
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Фед 02, 2019 12:36 pm

Не беше изнесен ниту еден доказ дека Дурловски има врска со било какво насилство. Дури во времето кога народот влезе во Собранието по нелегалниот избор на амнестираниот терорист Талат Џафери за претседател на Собранието Оперскиот пеач повеќе не беше дел од организаторите на протестите, бидејќи јавно се откажа од организацијата. Беше обичен учесник на денот на протестите што влезе во народниот дом низ отворена врата. Никаде нема табла ни едно ни двојазична дека во Собранието е забранет влез за граѓаните, а низ отворена врата не е забранет влез во јавна установа со ниту еден закон.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Саб Фед 02, 2019 1:43 pm


_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Саб Фед 02, 2019 5:06 pm

Povikuvashe na nasilstvo shto e ushte polosho. Jas znam deka ti si od dpne-predavnichka ama sepak prestani da mu se raduvash na teroristot chija edinstvena zhelba e kriza i raspad na Makedonija shto kje ovozmozhi treta albanska drzhava.
Teo
Teo

Број на мислења : 4655
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Фед 05, 2019 4:23 pm

Еве го член 22 од законот за СЈО. Не знам што има спорно во тврдењето дека СЈО не може да покренува нови обвиненија по јули 2017 година, кога поминаа 18 месеци од вториот рок, кога Заев со доцнење без да биде за тоа санкциониран ги предаде прислушуваните материјали на СЈО. (Некои мислат за да ги дообработи и доселектира материјалите, за да не се појави и некој негов разговор, на пример)XV. Краен рок за покренување на обвинение

Член 22

Јавниот обвинител кој раководи со Јавното обвинителство, може да покрене обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и материјалите во негова надлежност.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Фед 05, 2019 5:12 pm

Sporno e toa shto glupo se obiduvash da spinuvash i polemikata od Durlovski da ja svrtish na SJO iako deloto protiv nego go vodi OJO.
Teo
Teo

Број на мислења : 4655
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Вто Фед 05, 2019 6:30 pm

Не спинувам ништо, само се враќам на темата која е „СЈО истраги“ и го цитирам членот на законот кој според мене не бара толкување затоа што јасно е напишано дека ова обвинителство може да подига нови обвиненија нај повеќе до 18 месеци откако ги добило материјалите од прислушуваните разговори и тој рок е истечен во јули 2017 година. Немам потреба да те убедувам дека не сум член на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа и не е битно за форумов.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Вто Фед 05, 2019 6:52 pm

Mislish na grijovistichko-predavnichka koja od petni zhili ja branish, bidejki ne si chlen neli.
Teo
Teo

Број на мислења : 4655
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by трендафил on Сре Фед 06, 2019 10:55 am

Не сум јас виновен што според анкетите доколку нема изборна измама ВМРО ќе победи на изборите. Тоа го знаат и помалите партии. И на етничките заедници кои по дефиниција, затоа што се обраќаат на малцинства не може да победат, туку само да бидат дел од владина коалиција како помал партнер, но и на условно кажано македонските (со додавка северна или без) кои имаат помал број на поддржувачи. Во НОБ изборот бил или си со партизаните или си предавник. Истото е и сега. За жал. Ме чуди како не успеваш уште да видиш нешто што јас го гледам и од авион, дека СДСМ е антимакедонска партија?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Teo on Сре Фед 06, 2019 12:15 pm

Koi anketi? Tie shto gi fabrikuvate vo shtabot na grujovistichko-predavnichka?
Teo
Teo

Број на мислења : 4655
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЈО истраги - Page 11 Empty Re: СЈО истраги

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 19 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот