АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by IVA on Нед Ное 20, 2016 8:16 pm

utre e praznik ...eden od pogolemite hristijanski praznici

Утре е Св. Архангел Михаил, се верува дека на овој ден оздравуваат болнитепоред црковните преданија, ангелот Михаил првпат прв стапил во борба со злите духови и тоа во име на црковните толкувања означува оној кој е како Бог. На грчки јазик зборот архи значи главен, прв, а значи весник, ангел.

Прв меѓу ангелите Архангел Михаил на иконата се претставува како борец-војвода со меч или копје во раката, а народното верување смета дека тој доаѓа и ги зема човечките души кога ќе чукне часот.

Постојат многу народни верувања за овој ангел: велат дека тој ги посетува болните и ако застане кај нивните нозе-не е добро, а ако е кај главата – болниот ќе оздрави.

Се слави наесен, а по народното верување, тоа е затоа што кога светците си ги делеле улогите, Архангел Михаил добил есенско и зимско време-време на зима и зимски тешкотии. Се вели дека во ова време Архангел талка по светот облечен во просјак да ги искара неверниците и да им помогне на оние кои се во неволја.

Едно народно верување вели дека според временските услови на овој ден може да се одреди каква ќе биде годината. Се вели: какво ќе биде времето на Аранѓеловден, такво ќе биде во текот на целата зима и пролет. Во некои краишта се слави и како празник на сточарите бидејќи се верува дека само тој може да ги истера волците.
Постои верување и обичај кај многу христијани кои го слават свети Михаил, бидејќи го сметаат за жив светител, да не подготвуваат пченица за славата, а тоа е неточно и неоправдано. Неопходно е да се подготви пченица за славата, бидејќи сите светители и сите мртви се живи пред Бога.

Дали Аранѓеловден ќе биде прославен со посна или мрсна трпеза зависи од тоа на кој ден се паѓа. Ако се падне во среда или петок, тогаш треба да биде посна, а пченицата е задолжителна.
avatar
IVA

Број на мислења : 239
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Пишување by delta on Сре Ное 30, 2016 12:37 pm

a rakiija i meze? si zaboraviola..
avatar
delta

Број на мислења : 245
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот