LUGJE I NASTANI 2016

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:53 am

5. Махатма Ганди

avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:53 am

Ганди ја започна својата кариера како адвокат, но стана голем политички и духовен лидер. Тој беше водач на мирната граѓанска непослушност од страна на индијците против британското владеење во Индија и преговара со британската влада до 1947 година, кога Индија добива независност. Ганди стана икона на борбата на луѓето против угнетувањето. Неговиот едноставен начин на живот и неговото верување во верската толеранција го направија симбол на пристојност и мир.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:53 am

4. Карл Маркс

avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:53 am

Идеите на Карл Маркс за економската историја и социологија го променија светот. Маркс беше социјален филозоф кој ја нападна државата и предвиде иднина во која секој е еднаков. Тој ги објасни неговите теории во Комунистичкиот манифест (составен со Фридрих Енгелс и објавен во 1848 година) и Дас Капитал (1867-1894). Неговите идеи на крајот доведоа до руската револуција и комунизмот. Од 1950 година речиси половина од луѓето во светот живееа под комунистички режим.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:54 am

3. Чарлс Дарвин

avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:54 am

Научникот Чарлс Дарвин ја основа теоријата на еволуцијата. Тој почна со формирање на своите идеи кога тој работел како официјален биолог на светско патување на ХМС Бигл (1831-1836) и го помина остатокот од својот живот назад во Англија на развојот на тие идеи. Кога неговата позната книга „За потеклото на видовите“ беше објавена во 1859 година, имаше насилни реакции против него. Дарвин соочен со предизвикот ја оспори теоријата на Библијата за потеклото на светот и објасни дека човечките суштества се потомци на мајмунот како нивни предок. Друг англиски биолог, Алфред Расел Волис, независно од Дарвин разви многу случна теорија како Дарвиновата.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:55 am

2. Вилијам Шекспир

avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:55 am

Вилијам Шекспир општо е прогласен како најголемиот драмски писател во англискиот јазик. Тој почна како актер и напиша барем 154 љубовни песни и 37 драми, вклучувајќи ги Хамлет, Крал Лир, Ромео и Јулија и Магбет. Шекспир, исто така, веројатно воведе повеќе од 1.700 нови зборови на англиски јазик.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:55 am

1. Кристофер Колумбо

avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo on Сре Дек 28, 2016 9:55 am

Кристофер Колумбо е еден од најпознатите истражувачи во светот. Тој верува дека тој би можел да стигне до Азија ако тргне со едрење кон запад низ Атлантскиот Океан и во 1492 година отплови со Санта Марија да ја докаже својата теорија. Наместо тоа, тој доплови на островите сега познати како Западните Инди. Неговите откритија доведоа до големите европски истражувања и населувањето на Америка.
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот