МУСАКА ОД КОМПИР

Go down

МУСАКА ОД КОМПИР Empty МУСАКА ОД КОМПИР

Пишување by TRAJCHE on Пет Јан 06, 2017 2:56 pm

МУСАКА СО КОМПИРИ

МУСАКА ОД КОМПИР Musaka

Мусака со компири500 г мешано мелено месо
100 м масло за готвење
1 главица кромид
4-5 поголеми парчиња компири
½ л млеко
3 јајца
малку сол, црн пипер, црвен пипер
Подготовка

1.Месото се пржи во подлабоко тавче со 100 грама зејтин и претходно ситно исечкан и пропржен кромид. При крај се додава сол, бибер и црвена пиперка.
2.Компирите се лупат и се сечкаат на кругови со дебелина до 3-4 милиметри.
3.Во подлабок плех со средна големина, се реди компирот, а кога се ќе се покрие се става меленото месо.
4.Одозгора се покрива со уште еден ред компири и се се прелева со изматени 3 јајца со половина литар млеко.
5.Се пече во загреана рерна на 220 степени, околу 45 минути.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 291
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

МУСАКА ОД КОМПИР Empty Re: МУСАКА ОД КОМПИР

Пишување by Гостин on Вто Фед 14, 2017 5:01 pm

Ете научив и я нешто странско! ние имаме нешто многу подобно. Целата разлика е во тоа оти компирот го режат на мали кубчета! Ке кажам на жената да проба на тркала!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот