Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА

Go down

ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА Empty ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА

Пишување by osa Пет Фед 17 2017, 19:56

Една недела пред прочка е празникот „ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА“. На овој ден, мајките задолжително сукале баница, бидејќи, според, според усните преданија, на тој ден „дете умрело за баница„.Инаку што се однесува како го одбележувале младите од Скопје овој ден ,а особено младите од скопските села ,главната веселба се одвиваше на скопското кале.Таму се собираа млади од скопските села облечени во народни носии и истовремено се виеле по три-четири ора.На тој ден се закажуваа средби да се видат некое момче и девојче ,средби од кои произлегуваа многу љубови а и бракови.По извесно време прославувањето се слегна од Калето и се одвиваше на плоштад ,но со времето и тоа замре некаде околу земјотресот.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА Empty Re: ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА

Пишување by osa Саб Фед 18 2017, 00:48

Умрело дете за баничка – струмичка усна традиција!
http://strumicadenes.mk/media/komat.jpg
Струмичани денешниот ден пред прочка го нарекле „умрело дете за баничка“. Приказната има тривијален карактер и зборува за тоа дека некогаш на тој ден некое сиромашно дете барало да јаде баница со сирење, но никој не им помогнал на неговите родители да му направат баница ниту пак некој му дал да јаде. Но веројатно е дека зад оваа приказна стои крајот на сиропусната недела кога постот станува построг. Млекото и млечните производи се јадат последно во оваа недела, а православната традиција налага не само да се изеде туку и да се поделат млечните производи со другите.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА Empty Re: ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА

Пишување by osa Саб Фед 18 2017, 00:49

ajde sega shto e tochno ...dali se pravi pita so sirenje den pred prochka ,ili vo sabotata pred prochkinata zadushnica ...se nadevam nekoj ke ja objasni ovaa moja zagonetka .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА Empty Re: ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА

Пишување by osa Саб Фед 18 2017, 00:52

koga se praznuva denot dete umrelo za pita ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА Empty Re: ПРОЧКИНА ЗАДУШНИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот