Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОРИЈАНДЕР

3 posters

Go down

КОРИЈАНДЕР Empty КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:16

Коријандер (Coriandrum sativum), исто така познат и како Кинески магдонос , е едногодишно растение во фамилијата Apiaceae. Потекнува од Мароко, Средна и Јужна Америка. Листовите му се слични на магдонос, иако се доста помали, а мирисаат на мешавина од цреша, ванила, цимет, ружа или портокал. Плодовите се во форма на мали топчиња кои можат да имаат од светло браон до црвеникаво-жолта боја, а мирисаат на анис.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:16

Зборот коријандер за прв пат се појавува во Англискиот јазик во втората половина на 14-тиот век, а потекнува од старофранцускиот збор coriandre, кој доаѓа од латинскиот збор coriandrum,
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:17

Како зачин се користат и листовите и плодовите. Додека во Европа најчесто се користат плодовите, во Јужна Америка и Азија предност има листот на коријандерот. Специфичниот вкус на листот бара одредено привикнување поради неговиот остро-горчлив вкус. Листовите на постарите билки можат да се користат за салати и како додаток на јадења од сирење. Семето вообичаено користи во теста, пецива, во рецепти кои содржат зелје, тиква и слични состојки. Одлично е како додаток на јадења од дивеч, чорби, јадења од свинско и јунешко месо, а оди и во рецепти со зелка и печурки. Познато е благотворното дејство што коријандерот го има во поцесот на варење на храната, па поради тоа е препорачливо да се додаде во било кое “тешко“ јадење. Освен како додаток за солени јадења, може да се употреби и при подготовка на слатки како компоти, божиќни колачи (Lebkuechengewuerz), маринади, коктели, а познато е и пивото Госа во кое исто така се додава коријандер.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:17

Кориандерот содржи антиоксиданти, кои можат да го одложат или спречат расипувањето на храната која е зачинета со ова растение. Истражувањата покажуваат дека и листовите и семињата содржат антиокситанди, меѓутоа количината што може да се најде во листовите е значително поголема.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:17

Хемикалиите што се добиваат од листовите на коријандерот имаат антибактериски својства кои се добри за борба против Salmonella choleraesuis.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:17

Коријандерот има голема примена во народната медицина особено како средство против анксиозност(вознемиреност) и несоница
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:18

Во традиционалната медицина коријандерот често се се користи за подобрување на функцијата на дигестивниот систем и за намалуваже на гасовите во желудникот. Коријандерот исто така е познат како традиционален лек за дијабетес.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:18

КОРИЈАНДЕР 220px-Coriandrum_sativum_-_K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-193
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:18

КОРИЈАНДЕР 220px-Coriandrum_sativum_003
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 17:19

КОРИЈАНДЕР 220px-Coriander
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Delta Сре Фед 22 2017, 13:40

stom u divec se stava dobar e,.,/
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Teo Вто Фед 28 2017, 11:11

Neli beshe shtom salata ne se pravi ne chini??? КОРИЈАНДЕР Smiley-with-glasses07
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Delta Вто Фед 28 2017, 23:14

aj ti jadi salata jas divec././neka ti e nazdravje,.,/..
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

КОРИЈАНДЕР Empty Re: КОРИЈАНДЕР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот