Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Офтопик

2 posters

Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 22:15

Сосема конкретно ПОЛИТИЧЧКО прашанjе. Ке се сопре ли фентазито за Самуил признаен и од тогашните современици и од денешната светска историска наука за бугарски цар?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 22:26

Самуи́л (болг. Самуил; умер 6 октября 1014) — царь Болгарии (980—1014) из династии Комитопулов.
Фактически стал управлять Болгарией с 971 года в качестве военачальника и соправителя царя Романа, второго сына царя Петра

Samuel[2] (also Samuil, representing Bulgarian Самуил, pronounced [samuˈil]) was the Tsar (Emperor) of the First Bulgarian Empire from 997 to 6 October 1014.[3] From 977 to 997, he was a general under Roman I of Bulgaria, the second surviving son of Emperor Peter I of Bulgaria, and co-ruled with him, as Roman bestowed upon him the command of the army and the effective royal authority.[4]
Samuil (bulgarisch Самуил oder Samuel und Samoil, * 958; † 6. Oktober 1014) war von 997 bis 1014 einer der letzten Zaren des ersten bulgarischen Reiches.[1][2] Unter seiner Herrschaft wurde Ohrid am gleichnamigen See Hauptstadt des bulgarischen Reiches.[3]

Ова е само на руски , германски и англиски.
Еве и на грчки:
O Σαμουήλ Β΄ ήταν Τσάρος (Αυτοκράτορας) της Πρώτης Βουλγαρικής Αυτοκρατορίας από το 997 έως τις 6 Οκτωβρίου του 1014. Από το 977 ως το 997 ήταν στρατηγός υπό το Ρομάν Α΄ της Βουλγαρίας, το δεύτερο επιζήσαντα γιό του Πέτρου Α΄ της Βουλγαρίας, και συμβασίλεψε με αυτόν, καθώς του είχε αναθέσει τη διοίκηση του στρατού και την πραγματική βασιλική εξουσία. Καθώς ο Σαμουήλ αγωνιζόταν να διατηρήσει την ανεξαρτησία της χώρας του από τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία, η βασιλεία του χαρακτηρίστηκε από τους συνεχείς πολέμους κατά των Βυζαντινών και του εξ ίσου φιλόδοξου αυτοκράτορα Βασίλειου Β΄.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 22:28

Ова само како доказ што се мисли надвор од Jугословенскиот образовен систем. Та прашам ке се сопре ли со фентазито и со наглото краденJе и фалсификуване на бугарската историJa?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Luxor Чет Фед 23 2017, 22:32

Пред да ја преместам темата кажи ми каква врска има тоа дали Самоил бил Бугартин или Македонец со формирање политичка партија на бугарите во Македонија?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 22:33

Не бе за мене и за светот нема дилема што и каков бил. Ja прашав вие како СДСМ на власт ке сопрете ли филмот како фентази и провокациJа?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by defo Чет Фед 23 2017, 22:34

Прво, да кажам дека немам ништо против Бугарите, за да небидам сфатен погрешно. Второ во Македонија можда ќе се формира партија на Бугарите, тоа е стара идеја на здружението на граѓани Радко, меѓутоа без некое посебно значење. При бидејки Македонските „Бугари“ се всушност напатени души, кои преку Бугарија си го побараа и бараат спасот, корката леб. А зошто е тоа така тоа е друга приказна.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Luxor Чет Фед 23 2017, 22:35

Ова е тема за СДСМ или партија на бугарите? Во која ќе се докажува кој и што бил Самоил? Избери, или последените постови одат во канта или целата тема во историја.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 22:37

Нели Тео вели дека интересите на бугарите ке биле заштитени преку македонски партии. Ja прашам конкретно ке сопре ли СДСМ ова фентази или нема?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Офтопик

Пишување by Luxor Чет Фед 23 2017, 22:40

Тоа е офтопик. Темата е за политичка партија на бугарите. А за решавање на историските прашања меѓу Бугарија и Македонија се расправа во историја. Последните постови кои се офтопик одат во кантата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty мнн

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 22:41

Нема офтопик тука. Те прашам ке сопре фентазито или нема да го сопре, кажи да или не и е готово.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Офтопик Empty Re: Офтопик

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот