Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КАЛИНКА

Go down

КАЛИНКА Empty КАЛИНКА

Пишување by osa on Пон Мар 06, 2017 2:38 pm

Дали се јадат семките од калинките?
http://enauka.mk/wp-content/uploads/2015/12/ab62275605c41a191b9e46f582304ada.jpg
Многу луѓе избегнуваат да јадат калинки бидејќи не знаат како се јадат, а и одземаат многу време за сечење и чистење. Меѓутоа, вие можете да заштедите време и напор со јадење на семето од калинката кое исто така е хранливо.

Семката на калинката има екстра обвивка


Семката од калинката е затворена во мала црвена обвивка, како скапоцен камен. Неговата внатрешност е сочна, а однадвор е обвиткано со белата семка од калинката. Всушност крцкавото семе и екстра обвивката се единствените јастливи делови од калинката.

Како да ги јадете семките

Можете да уживате во варијации на текстурата. Сосема е безбедно да се џвака и голта семето заедно со екстра обвивката или едноставно да го плукнете како кога јадете лубеница.
Хранливи факти


Семето и обвивката се богати со антиоксиданси. Според американското министерство за земјоделство, 1/2 чаша содржи 72 калории и 8,9 милиграми витамин Ц. Истата количина содржи 205 милиграми калиум и мононезаситени и полинезаситени масни киселини здрави за срцето. Семето содржи растителни влакна кои можат да ви помогнат да останете сити подолго време.

Иако семињата се јадат, не секој ги цени. Доколку сакате да ја издвоите само обвивката од семето, без да го плукате, најдобро е тоа да го направите нежно, со дрвена лажица во сад. На тој начин најефикасно ќе го зачувате сокот од калинката.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот