Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EDELVAJS ILI RUNOLIST

3 posters

Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:07

Рунолист (науч. Leontopodium alpinum или Leontopodium nivale ssp.) — познато и ретко европско планинско цвеќе од фамилијата на штитоцветните (Asteraceae).

EDELVAJS ILI RUNOLIST 800px-10
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:08

Јужнословенскиот назив „рунолист“ доаѓа од волнестиот изглед на листовите, како руно на овца.

Научниот назив Leontopodium е латинизација на грчкиот збор леонтоподион (λεοντοπόδιον) = „лавја шепа“.

На романски, растението се нарекува floarea reginei, што значи „краличин цвет“. Персискиот назив му е голејах, што значи „леден цвет“.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:08

Листовите и цветовите се прекриени со бели влакненца со волнест изглед. Стаблата растат 3–20 см во висина (а во услови на одгледување и до 40 см). Секој цвет се состои од 5-6 мали жолти главчиња (5 мм) окружени со прицветни ливчиња во ѕвездест состав. Растението цвета помеѓу јули и септември.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:08

Растението има нерамномерна распределба и претпочита карпести варовници на надморска височина од 2000–2900 м. Традиционално се користело како народен лек за болести во стомакот и дишните патишта. Густите влакна го штитат растението од студот, сувотијата и ултравиолетово зрачење.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:08

Поради неговата реткост, рунолистот е заштитен во многу земји, вклучувајќи ги Монголија, Бугарија, Хрватска, Швајцарија (од 1878), Франција, Норвешка, Иран, Индија, Италија, Србија, Малезија, Индонезија, Германија, Шпанија, Полска, Словачка и Словенија (во Горица и Градишка од 1896, а во Краина од 1898), Австрија (од 1886) и Романија (од 1933).
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:09

Рунолистот се одгледува во градини заради неговото интересно соцветие и сребрени листови. Растенијата се краткотрајни, но можат да се ‘ртат од семиња.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Teo Вто Мар 07 2017, 17:10

Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by TRAJCHE Саб Мар 11 2017, 20:36

interesno cveke
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by OPOZICIONER Чет Мар 16 2017, 19:30

go nema vo Makedonija
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 956
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

EDELVAJS ILI RUNOLIST Empty Re: EDELVAJS ILI RUNOLIST

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот