Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by TRAJCHE Нед Мар 12, 2017 10:56 pm

од сува гора денес во Струмица е донесена автентична копија на оргиналната икона на мајка богородица
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by TRAJCHE Нед Мар 12, 2017 10:58 pm

Струмица ја пречекува иконата Богородица Брзопомошница
НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Csdvsdfvdfv
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by TRAJCHE Нед Мар 12, 2017 10:59 pm

На градскиот плоштад во Струмица почна церемонијата за пречек на иконата Пресвета Богородица – Брзопомошница, подарок од светогорскиот манастир Свети Дохијар и игуменот Григориј за струмичката епархија.

Според црковните лица, автентичната копија на чудотворната икона ќе биде пречекана на плоштадот од струмичкиот митрополит господин Наум и дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј.

– Ќе ја пречекаме иконата и ќе изведеме чин на доксологија, еден побожен пречек односно добредојде за образот на Пресвета Богородица, каде што ќе читаме канон. Потоа ќе формираме литија, на чело со владиците, граѓаните, монаштвото и ќе одиме во храмот на Светите 15 тивериополски свештеномаченици каде ќе биде почивалиштето на иконата. Тука ќе биде изложена на поклонение на граѓаните, вели отец Јаков.

Нагласи дека ова е многу важен и значаен момент за струмичката епархија и верниците, зашто, како што рече, многу ретко вакви автентични икони се подаруваат.

– Ова е многу значајно за нас. Самата икона на Богородица е наречена брзопомошница, зашто таа на монахот на кој му го вратила видот во Светогорскиот манастир му порачала дека нејзиниот образ ќе се вика брзопомошница, велејќи дека секој што ќе и се обраќа и ќе ја повика, бргу ќе го послуша и нема да задоцни со нејзиниот одговор односно исцеление, додаде отец Јаков.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 602
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by delta Сре Мар 22, 2017 10:22 pm

onaka na brzina ke pomogne li da dobijam na loto./.?
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by osa Нед Мар 26, 2017 10:52 pm

ajde te molam delta pokazi pogolema pochchit kon ovaa sveta ikona na majka bogorodica brzopomoshnichka .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 16051
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Kalinda Вто Апр 04, 2017 12:49 am

Само уште он,Господ
остана да ви помогне !
Сите што дојдоа од
странство ,не ви помогнаа.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Viktor Сре Апр 05, 2017 11:17 pm

се обидувам да сватам .

Viktor

Број на мислења : 93
Join date : 2017-02-23

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Kalinda Чет Апр 06, 2017 6:44 pm

Што е нејасно ,
кога толку многу
народ излегува на улица,
сите се против СДСМ,
па затоа велам само
господ може
да им помогне .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА  Empty Re: НОВА ИКОНА ВО СТРУМИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот