НОКТИ

Go down

НОКТИ Empty НОКТИ

Пишување by osa on Саб Мар 18, 2017 11:33 pm

ВАШИТЕ НОКТИ СЕ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СРЦЕВА СЛАБОСТ, ПРОБЛЕМИ СО ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА И ПСОРИЈАЗА

18/03/2017 г
Вашите нокти можат да бидат предупредување за некои сериозни здравствени проблеми. Бојата, разни неправилности, дамки, дебелината на ноктите, испукани нокти – сите овие феномени можат да бидат предупредување за некои внатрешни здравствени проблеми.
Пет појави кај на ноктите, предупредуваат за опасно заболување кое, ако се прифати во моментоб може и да ве спаси …

Мастилни нокти:

Здравите нокти треба да се розови и бели со бели полумесечини во основата на ноктот.

Зелени нокти се знак на бактериска инфекција.

Црвени ленти на ноктите се знак на инфекција на срцева валвула.

Сини ноктите покажуваат дека ви недостасува кислород во крвта. Безбојни нокти се знак за недостаток на витамини.

Белите нокти предупредуваат дека може да имате проблеми со црниот дроб.

Темни дамки на горниот дел на ноктите се знак на стареење и е можна срцева слабост.

Задебелени нокти:

Дебели ноктите не се нормални, не се физички нормални . Ако ноктите се многу дебели може да биде поврзано со проблеми со белите дробови.

Дебели ноктите со гребени можат да посочат габична инфекција,

Поделени нокти, испукани по средината, може да значат проблеми со тироидната жлезда и псоријаза.

Невообичаено дебели ноктите може да се резултат на лоша циркулација.

Испукани нокти:
Испитување на ноктот и честото напукнување е резултат на недостаток на фолна киселина, витамин Ц и протеин.

Псоријазата во 10 проценти од случаите започнува од ноктите, ако ноктите ви се кршат и основата има дамки – бели.

Поделба на ноктите може да биде поврзана со хронична неухранетост.

Форма на лажица на ноктите:

Ако ноктите ви се криви нанадвор и образуваат форма која потсетува на лажица и се тенки, тоа може да е знак на недостаток на железо, или премногу железо, или кардиоваскуларни болести.

Бразди по ноктите:

Овие непријатни феномени можат да покажуваат псоријаза, или автоимуно заболување.
_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15767
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОКТИ Empty Re: НОКТИ

Пишување by SHARENI on Нед Мар 19, 2017 12:43 pm

interesni tvrdenja na nauchnicite i istrazuvachite ,dobro e da pogledneme nekogash na vistinskite pokazateli
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

НОКТИ Empty Re: НОКТИ

Пишување by delta on Сре Мар 22, 2017 10:28 pm

noktite se3 da se cesas ne da prognozitras bolesti,./.,dodusa edno vreme gledale i baele na nokti.//
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НОКТИ Empty Re: НОКТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот