Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

св.Кирил и Методиј

Go down

св.Кирил и Методиј Empty св.Кирил и Методиј

Пишување by IVA Вто Мај 23, 2017 11:11 pm

Македонија го слави Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј е државен празник во Македонија кој се празнува на 24 мај, во чест на основачите на првата словенска азбука.

Во 11 век Црквата го прогласила 24 мај (11 мај по стар стил) за ден на светите просветители Кирил и Методиј.

Денот во Македонија првпат бил одбележан на 11 мај 1860 година во црквата Св.Богородица во Скопје.

Традиционално на овој празникот во Македонија се доделуваат награди, се одржуваат концерти и културни настани

Во Охрид, градот-лулка на словенската писменост и култура, традиционално се одржуваат повеќе свечености.

Централната свеченост за одбележување на Денот на сесловенските просветители во организација на Општината започнува пред споменикот на Светите Кирил и Методиј
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот