Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

+4
трендафил
nino
osa
defo
8 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by defo Нед Јун 04 2017, 23:08

Еве зошто ни е буџетската каса празна....
Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа DBe2LCZXYAENSe9
Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа DBe2LilXUAEzTWb
Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа DBe2L5RWAAA4iDc
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by osa Нед Јун 04 2017, 23:44

од кај се снимките ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino Пон Јун 05 2017, 02:45

дај бе не се глупирајте со вакви работи
само првата слика е од нивниот „дворец“
другите се од русија
одма се гледа огромна разлика. првата слика е ептен грдо и кич.
глупердите од вмро немаат ни вкус ни капацитет за да направет нешто како на последните две слики.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 15:25

Во истиот период семејството Заеви го покачи семејното богатство за повеќе од 5 пати. Не знам дали тоа е заслуга на државната власт или на локалната во Струмица, која ја водеше Заев. Односно дали за се барал по едно евро во менувачницата кај Вицето, како што се изнаслушавме во минатиот период, или за некои работи барал и повеќе. Знае ли некој колкава е минималната и просечната плата во фирмите на Заев. Се зборува дека минималната е иста како таа што ја утврди владата на Груевски, а дека просекот е помал од сегашниот републички. Далеку е од тоа што Заев ветува дека ќе го имаме сите во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino Пон Јун 05 2017, 15:43

ако заев 5 пати го зголемил богатството, грујо и братучед го зголемија своето милион пати.
1000 евра дали имале во 98ма. денес милјардери се. 5 милиони ваму, 20 милиони наму и се собира. па ќе се славе после во дубаи.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 16:15

Од многу слики не го забележав веднаш текстот. Од каде ти е информацијата дека во буџетот нема пари. Такво нешто никој нема кажано. Всушност буџетот и не е штедна книшка. Како доаѓаат парите, така и си одат, се трошат наменски во согласност со усвоениот буџет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino Пон Јун 05 2017, 16:20

Ќе се види дали е празна или не, колку и кому се должи, колку и за што се трошело...
Се ќе се дознае и објави. Па ќе видиме дали Македонија има пари или е должна како Грчка

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 16:52

Ако добро те разбирам признаваш дека си обвинил на невидено. Патем што и требаше на телевизијата 24 вести будалаштината со сликите од московскиот хотел како фотографии од македонската влада. Дали мислат дека некој е дресиран тоа да го запамети. Дали средствата за информирање што ги следиш објавија дека денеска Министерството за финансии има исплатени само на граѓаните околу 5 милијарди денари. Веројатно не. Уште помалку верувам дека си информиран дека Заев доцнеше на првата седница на владата скоро 40 минути.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by SHARENI Пон Јун 05 2017, 17:30

i da e prazna ke se napolni koga ke im se odzeme imotot na kriminalcite dpmneovci.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 18:13

А зошто не и од криминалецот Заев и брат му Вицето? Ајде малку да анализираме. Лажевте за наводни фантомски гласачи, лажевте за празна каса, лажете уште за наводно тонење во сиромаштија во време кога платите се двојно зголемени и имаме 170 илјади вработени повеќе отколку во 2006 година ... Со тие лаги ги загубивте изборите, но формиравте влада и сега сте власт. Ајде да видиме што ќе направите. Дај Боже да не сум јас во право и барем да успеете да не ја влошите драстично ситуацијата. Според ММФ во следните три години ќе имаме раст на БДП помеѓу 2,8 % во оваа до 3,8% во 2018 година. Значително помалку од 5% годишно колку што ветивте.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Luxor Пон Јун 05 2017, 18:22

Трендо бе, колку пати сум те замолил да не тресеш зелени.


Според Државниот завод за статистика (ДЗС), во 2013 година, стапката на сиромаштија во Македонија изнесувала 24,2%, а претходно, таа изнесувала 26,2% во 2012 година и 27% во 2010 година. Според, ДЗС, во 2013 година, прагот на сиромаштија за четиричлено семејство со две деца на возраст под 14 години изнесувал 147.578 денари годишно, т.е. 12.298 денари месечно или 3.074 денари месечно по член на семејството, односно 102 денари дневно. Притоа, стапката на сиромаштија пред социјалните трансфери била уште повисока и изнесувала 41%, а сиромаштијата била најголема (49,9%) кај семејствата со двајца возрасни и три или повеќе деца. Набљудувано по одделни категории, стапката на сиромаштија изнесувала 29,9% кај самохраните родители со издржувани лица, 11,1% кај вработените, 43,7% кај невработените, 10,9% кај пензионерите и 29,2% кај другите економски неактивни лица. Најпосле, стапката на сиромашни или социјално исклучени лица (АРОПЕ) изнесувала 48,1%.[2]

Во Македонија, во 2013 година, дури 41% од населението живеело под линијата на сиромаштијата, т.е. со помалку од пет долари на ден, со што Македонија се наоѓала на второто место во Централна и Источна Европа, веднаш по Албанија.[3]
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 18:38

Погледни колкава беше стапката за сиромаштија во 2006 година и по кои критериуми. Не по 5 туку по 1 долар на човек дневно. Кога доларот беше 47,73 денари, а сега е 54,99, а беше и повеќе. Не знам дали се работи за болест, не сум психијатар, но гледам кај најголемиот дел на форумов желба наместо да се потврдува нешто со факти да се „тресат“ навреди. Како колку некој повеќе ќе се обиде да навреди некого толку е поумен. Бадијала се потресувате. Знам со кого имам работа и очекувано ми е некој во недостаток на факти да се обидува да застрани со обид за навреда. Ајде цитирај ми од негде дека Заев е црпнат од нива во Муртино. Можеби и јас ќе поверувам во тоа, па ќе почнам да верувам во се што ќе дојде од него или неговите „апостоли“ платени од Џорџ Сорос.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino Пон Јун 05 2017, 18:41

Заглибена е Македонија повеќе од било кога. Да не се оние од странство што праќаат пари на своите овде имаше да пропадне Македонија досега.

А ниеднаш во владеењето на претходната влада не е објавен целосниот долг. И ги сменија начините на премсетување на сите економски показатели. Манипулираа со бројките како нив им одговара.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 19:00

Албанците од секогаш испраќале пари на своите дома, додека Македонците обично се селат семејно, но во помал број од првите и ретко испраќаат пари на некого. Така е со децении, можеби и повеќе од половина век. Кога сме кај параметрите за задолжување, по грчката должничка криза еуростат и меѓународните финансиски институции ги имаат заострено критериумите за нивно пресметување за да нема скриени долгови. Секое задолжување на Македонија е јавно, со одлука на парламентот и парите не одат во кеш па да може да се сокријат. Не знам што сакаш да кажеш. За да знае некој дека наводно има манипулации треба да знае колкав е наводниот вистински долг. Не слушнав до сега ниту еден податок за некое сокриено евро или долар. Гледав манипулации за малоумни кај што се објавува задолжување, најчесто со еврообврзница во еден ден, а се премолчува поголемо враќање на рата на стар долг следниот или некој ден подоцна. Да потсетам и дека во половината од мандатот на старата влада бевме во услови на економска криза во светот и Европа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino Пон Јун 05 2017, 20:48

де дај да видиме каде го пишува целосниот надворешен и внатрешен долг.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Вто Јун 06 2017, 19:29

Секаде. Биди сигурен дека експертите на ММФ или Светската банка пред да објават некој свој извештај вршат целосни проверки. За разлика од новинарите платеници на Сорос, кои како ороспии за одредена сума пари се во состојба да напишат се. Посебно ако таа сума е поголема од казната за новинарска клевета.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by nino Вто Јун 06 2017, 20:00

секаде ама изгледа никаде.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Luxor Вто Јун 06 2017, 20:42

Трендо а бе ти мислиш дека сум глуп па да ти држам лекции за праг на сиромаштија, стапка на сиромаштија и Лаекен индикатори наспроти твоето дезинформирање и тресење зелени?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Чет Jул 20 2017, 18:21

Ајде да прашам повторно ако црпнатиот наш премиер не лажеше пред избори и ако поранешната власт крадеше по половина милијарди евра годишно, по окулу 10 милиона евра неделно, каде се тие 70 милиона не украдени пари од стапувањето на режимот на Ахмети, Заев и Села на власт. Нема никаде ни скриен внатрешен долг. Владата и јавните претпријатија секојдневно добиваат и исплаќаат фактури спрема тоа кога е добиена некоја стока или е завршена некоја работа. Дури и тука за пропагандни цели сумата од 1 милијарда се намали на 363 милиони евра. Јас до сега ни во еден медиум не сум видел дека некоја фирма се жали дека чека да и се плати фактурата, иако нема што да кука по медиуми кога може да тужи и да си го наплати евентуалниот долг. Во тие приказни веќе ретко кој верува, а со секој дена на новата власт тој број уште повеќе ќе се намалува.
Гледам соросидиве сега по секоја цена се трудат да влезат во државна служба, односно да се накрлежат на нашите пари. Значи ли тоа дека со доаѓањето на Трамп се намали фондот за плаќање на предавници во Македонија, а Џорџ Сорос не инвестирал свои пари, туку само менаџирал со парите на ЦИА?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo Чет Jул 20 2017, 19:53

Tramp, CIA, Soros... Ajde pochituvan Trendafile spushti se malku na zemja...Ili ako vekje ne sakash barem pomeshaj gi ovde i Trilateralnata komisija, masonite, Hazarite i slichno...
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Чет Jул 20 2017, 20:09

Триесетина платеници на Сорос веќе се закачија за буџетска цицка. на пример Зоран Бојаровски, Бојан Маричиќ, Дане Талески, Марјан Забрчанец, Петрит Сарачини, Никола Наумовски, Бранимир Јовановиќ, Влатко Васиљ, Дарко Лешоски, но и Бубо Каров, ќерката на Тито Петковски - Маја. Со плата од 36.873 денари или повеќе плус по 500 евра за кафани во Македонија и уште толку во странство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Teo Чет Jул 20 2017, 22:33

Samo trieset?!?!?! Pa tie zaedno ne mozhat da potroshat ni kolku patnite troshoci na vashite pratenici...
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пет Jул 21 2017, 16:09

Мислиш на сите пратеници, бидејќи и пратениците од СДСМ не беа без патувања и дома и во странство. Тоа што сега владата има друга стратегија, само вазалот и неговите министри да патуваат во странство е политика на владата и тука немам коментар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by PRVOBOREC Пет Jул 21 2017, 18:10

Само небањатите пратеници крадат од народот.

http://plusinfo.mk/vest/12736/boneva-lani-zela-23000-evra-za-patni-troshoci-a-cuklev-25000-evra

Рекордер во наплатата на патните трошоци е пратеникот од Гевгелија, Драги Цуклев од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кој во 2014 година наплатил околу 25.000 евра. На Љиљана Кузмановска, исто така од владеачката партија и се исплатени 1,1 милион денари или нешто помалку од 18.000 евра. На поранешната шефица на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева до ноември 2014 година и било исплатило нешто помалку од 23.000 евра. Ане Лашкоска во првите 11 месеци лани наплатила околу 17.000 евра за патни трошоци, додека Роза Топузовска-Каревска наплатила околу 4.500 евра.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by трендафил Пет Jул 21 2017, 19:24

Сите пратеници имаат право на надокнада, километража, за користење на сопствено возило за доаѓање на седници, пленарни и во комисиите во Собранието. Кучињата на Сорос селективно дале податоци само за пратениците од тогашната власт и на пратеничката од ваши редови што не беше слеп послушник на Зоран Заев. Не и за пратениците од сегашниот режим кој изгледа тајно постоел и тогаш, па на списокот нема ни имиња на Албанци. а се работи за 2014 година. Прочитај го написот чиј линк си го дал и ќе видиш дека спомнатите имаат вкупно земено 77 илјади евра, а вкупно се исплатени окулу 1 милион евра ( 60.306.260 денари) . Другите 920 илјди евра ги имаат земено другите пратеници, веројатно тие од режимот на Ахмети, Заев и Села. Бидејќи пратениците што живеат во Скопје, не добиваат ваков надомест.
Извини но толку ли малку знаеш математика или толку си наивен што веруваш на слепо и во работи што лесно се проверуваат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа Empty Re: Додека ние тоневме во сиромаштија, безпарица..тие се лукзузираа

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот