Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

2 posters

Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by osa Сре Јун 07 2017, 17:44

Денес е голем празник - останете будни до полноќ и направете го ова
ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Profimedia-0002947092
Верниците денес празнуваат Трето наоѓање на главата на Свети Јован крстител, кога според верувањата оној кој ќе дочека полноќ буден треба да замисли три желби и тие ќе се исполнат.

Точно на полноќ погледнете во небото. Причината поради која ова се практикува е тоа што според верувањето на овој ден Сонцето се врти назад кон југ, три пати застанува и заигрува, како и тоа дека небото точно на полноќ три пшати се отвора, за мртвите души да можат лесно да влезат во рајот.

За главата на Јован Крстител се врзуваат многу чуда поврзани со исцелување. Важно е тоа што додека тој бил жив не бил чудотворец, но на неговите мошти им е дадена благородна чудотворна моќ.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty Re: ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by osa Сре Јун 07 2017, 17:47

Денеска е Трето наоѓање на главата на свети Јован Крстител
ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Otsekuvanje-glava-sv-jovan-640x396-59620

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty Re: ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by osa Сре Јун 07 2017, 17:48

Денеска е Трето наоѓање на главата на свети Јован Крстител.

Кога се разгоре ереста на иконоборството, во осмиот век, главата на свети Јован Крстител беше пренесена во градот Комана. Подоцна, во времето на царот Михаил, во следниот век, таа беше свечено пренесена во Цариград и положена во царската придворска црква од страна на тогашниот патријарх Игнатиј.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty Re: ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by osa Сре Јун 07 2017, 18:07

На овој ден, се верува дека сонцето се движи назад - Денеска се тргаат клетви и се исполнуваат желби
На овој ден, се верува дека сонцето се движи назад од север кон југ, три пати застанува и заигрува.


Овој ден, исто так, е познат и како Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител. Во време на луто иконоборство во 8 век, главата на Свети Јован Крстител беше пренесена во местото Комане, место на прогонството на Свети Јован Златоуст. А кога престана иконоборството, во времето на царот Михаил и патријархот Игнатиј, во 850 година, чесната глава на Свети Јован беше пренесена во Цариград и положена во придворната царска црква.

Се верува дека небото на полноќ се отвора три пати, па мртвите души лесно влегуваат во рајот, а оној кој ќе ја дочека буден ќе посака три желби, тие ќе му бидат исполнети.

Во оваа ноќ може да се открие и закопаното богатство.

Во народната песна, во која се зборува за нешто што не може да биде, и во која се фрла проклетство на девојка да не се омажи, девојката на која е фрлена клетвата на овој ден треба да се помоли во црква или во манастир на Свети Јован, да запали свеќа и да остави скромен прилог на храмот. Клетвата ќе биде отстранета.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty Re: ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by osa Сре Јун 07 2017, 18:08

osa напиша:На овој ден, се верува дека сонцето се движи назад - Денеска се тргаат клетви и се исполнуваат желби
На овој ден, се верува дека сонцето се движи назад од север кон југ, три пати застанува и заигрува.


Овој ден, исто так, е познат и како Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител. Во време на луто иконоборство во 8 век, главата на Свети Јован Крстител беше пренесена во местото Комане, место на прогонството на Свети Јован Златоуст. А кога престана иконоборството, во времето на царот Михаил и патријархот Игнатиј, во 850 година, чесната глава на Свети Јован беше пренесена во Цариград и положена во придворната царска црква.

Се верува дека небото на полноќ се отвора три пати, па мртвите души лесно влегуваат во рајот, а оној кој ќе ја дочека буден ќе посака три желби, тие ќе му бидат исполнети.

Во оваа ноќ може да се открие и закопаното богатство.

Во народната песна, во која се зборува за нешто што не може да биде, и во која се фрла проклетство на девојка да не се омажи, девојката на која е фрлена клетвата на овој ден треба да се помоли во црква или во манастир на Свети Јован, да запали свеќа и да остави скромен прилог на храмот. Клетвата ќе биде отстранета.
     

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty Re: ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by Delta Пет Јун 09 2017, 21:58

bogatstvoto e u narodna banka ako ne gi ukrale i tie sedumte toni zlato so gi cuvase onoj kelaviot so sveti./
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ  Empty Re: ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК ,ЖЕЛБИТЕ СЕ ИСПОЛНУВААТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот