Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

3 posters

Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by osa Чет Aвг 10, 2017 8:34 pm

Најчевска: Џафери мора да го прекрати бесконечното развлекување на расправата
Разрешувањето на јавниот обвинител во период на распишани избори не е спротивно на законот, тврди Најчевска.

Како универзитетски професор и доктор од правни науки тврдам дека:

1. Разрешувањето на ЈО во период на распишани избори не е спротивно на законот.

2. Барањето на ДПМНЕ за автентично толкување на законот упатено до Комисијата за заштита од дискриминација е спротивно на законот.

3. Бесконечното развлекување на расправата со процедурални прашања е спротивна и на Деловникот и на Законот за Собрание и Талат Џафери мора да ја прекрати (врз основа на отсуство на суштинска дискусија и врз основа на очигледно попречување на работата на Собранието). Понатаму, врз основа на сличност (mutatis mutandi) треба да се применат правилата за донесување на буџетот и да се даде краен рок до кога мора да заврши дискусијата. Потоа се пристапува кон гласање.

http://plusinfo.mk/vest/122953/najcevska-djaferi-mora-da-go-prekrati-beskonecnoto-razvlekuvanje-na-raspravata-

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by трендафил Чет Aвг 10, 2017 9:39 pm

Се кладам дека и Мирослав Грчев, Љубомир Фрчковски, Вицето Заев и други мислат како Најчевска, а дека ниту таа ниту некој од бандата на Сорос не мислеше така кога Талат Џафери ја блокираше работата на Собранието или кога СДСМ се обиде да го блокира носењето на буџет, па пратениците што тоа го правеа насилно мораа да бидат отстранети од собраниската сала. Вториот случај од експертутката на Сорос беше оценето како диктатура. Очигледно е дека нејзините експертизи може слободно да се стават во графата јадење фекалии.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Teo Нед Aвг 13, 2017 1:22 pm

трендафил напиша: кога СДСМ се обиде да го блокира носењето на буџет, па пратениците што тоа го правеа насилно мораа да бидат отстранети од собраниската сала. Вториот случај од експертутката на Сорос беше оценето како диктатура.

Kako shto gledam pochituvan Trendafile ti potpolno se soglasuvash so gopogjata Najchevska...Samo shto vo tvojata verzija vro-dpne-ofcite bi trebalo da bidat tie shto isfrlaat pratenici...No, vasheto vreme na nasilno vladeenje pomina...Sega nemokjno kje gledate kako demokratskiot sistem poleka no sigurno ve mele vo melnicata na istorijata i zaboravot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by трендафил Нед Aвг 13, 2017 3:13 pm

Не може да биде отстранет пратеник што не го прекршил деловодникот. Како што направија пратениците на СДСМ кога ваш пратеник седна во фотелјата на претседателот на Собранието. Тогаш буџетот беше донесен без вас со 2/3 мнозинство. Сега имате 1 до 2 гласа повеќе од минимумот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Teo Нед Aвг 13, 2017 8:55 pm

A toa shto gi kradete kartichkite na pretsedatelot na sobranie e zakonski...Prvo tvojot pastir a sega Ilche halkidiki...No, za razlika od vas vekje ti objasniv demokratski kje ve ispratime vo istorijata i Idrizpovo...

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/cirkuzot-prodolzhuva-vo-sobranieto-dimovski-mu-ja-odzede-kartichkata-na-dzhaferi
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by трендафил Пон Aвг 14, 2017 3:29 pm

Џафери и понатаму функционира со истата картичка. Не му е украдена. А ако претседателот на Собранието избран со 59 гласа си дава за право да не му даде збор на некој што има деловничко право на тоа, реципрочно може и да му се одговори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Teo Пон Aвг 14, 2017 8:17 pm

Pa moravte da ja vratite koga vleze obezbeduvanjeto...Za razlika od pratenicite na SDSM koi hrabro se borea za demokratijata dodeka vashite naoruzhani nasilnici gi isfrlaa so sila od parlamentot, na vashite kukavici samo od pogledot na regularnoto obezbeduvanje na parlamentot im poteche niz nogavici...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by трендафил Чет Aвг 17, 2017 5:31 pm

Да ви честитам. Успеавте да го разрешите Зврлевски и покрај мислењето на антикорупциската комисија. Му честитам пред се на осомничениот Зоран Заев кој со ова веројатно времено се спаси од кривична одговорност за барањето поткуп.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Teo Чет Aвг 17, 2017 6:42 pm

Vo antikorupciska se vashite kriminalni partiski vojnici koi se drznaa da davaat avtentichno tolkuvanje na zakonite iako nitu se kompetentni, nitu pak imaat ingerencii za toa...Edinstven shto toa mozhe da go pravi e parlamentot koj i gi donesuva zakonite...Kako shto vie avtentichno tolkuvavte deka zakonot za amnestija vazhi i za voeni zlostornici i zlochninci protiv choveshtvoto...Za da go spasite vashiot brat po  kriminal Alji...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by трендафил Пет Aвг 18, 2017 7:47 pm

Одлуката на антикорупциската комисија е донесена едногласно, а во неа има и претставници на власта. Ајде да не отворам нова тема овде ќе напишам дека светската конфедерација на синдикати има испратено писмо до режимот на Бејли, Ахмети и Села и нивниот слуга Заев да не вршат насилна промена на претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија и да го врати легално избраниот претседател.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Teo Пет Aвг 18, 2017 10:04 pm

Kakvo pravo imaat nekakvi somnitelni belosvetski konfederacii da se meshaat vo vnatreshnite raboti na Makedonija...Zarem ne vi e sram sopstvenata zemja da ja kodoshite pred strancite???
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by трендафил Саб Aвг 19, 2017 9:13 pm

Мешање на странци имавме кога тајни служби на странски земји купуваа гласови на Албанци за СДСМ. Во Арачиново на пример. Овде има само вербална поддршка на една групација на светско ниво на своите во Македонија. Лично не сум бил член на синдикат откако членството стана доброволно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Teo Нед Aвг 20, 2017 5:04 pm

Ama tie tajni sluzbi i kupuvanja na glasovi postojat samo vo bolnata psiha na vro-dpne-ofcite i kuririte i shitelite...Normalnite gragjani vidoa samo deka ni Sijarto ni Kurc shto gi shetavte po mitinzite ne vi pomognaa da se spasite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ Empty Re: НАЈЧЕВСКА ДО ЏАФЕРИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот