Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ

3 posters

Go down

ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ  Empty ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ

Пишување by osa Саб Aвг 12 2017, 20:08

ДИК од општините побара услови за изборните комисии, 14 септември краен рок за листи на кандидати

Државната изборна комисија денеска преку соопштение се обратила до сите општини да обезбедат соодветни просторни и технички услови за работа на општинските изборни комисии заради непречено организирање и спроведување на Локалните избори на 15 октомври 2017 година.

ДИК ги известила сите општини и градот Скопје дека се должни најдоцна до 11 август 2017 година јавно да ги објават локациите и цените за закуп на рекламните паноа и билборди, а дека најдоцна до 25 август 2017 општините и градот Скопје се должни да ги објават условите за добивање право за користење на местата за истакнување изборни плакати.

- Исто така, Државната изборна комисија ги извести општините и градот Скопје дека средствата за спроведување на локалните избори се обезбедуваат од буџетот на општината и градот Скопје и со нив располага општинската изборна комисија, односно Изборната комисија на градот Скопје, освен средствата за изборниот материјал кои се обезбедуваат од Буџетот на Република Македонија и со нив располага Државната изборна комисија, соопшти ДИК.

-Потсетува дека денеска (11 август 2017) е крајниот рок до кога печатените медиуми и електронските медиуми (интернет-порталите) се должни ценовниците да ги достават до ДИК, Државниот завод за ревизија и Државната комисија за спречување на корупцијата, а радиодифузерите да ги достават и до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ)- се вели во соопштението

ДИК во известувањето нагласува и дека согласно со Роковникот за извршување изборни дејствија, 14 септември 2017 година е крајниот рок за поднесување листи на кандидати за Локалните избори 2017, а не 9 септември како што објавиле дел од медиумите.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ  Empty Re: ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ

Пишување by Bosonoga Нед Aвг 13 2017, 16:47

megudrugoto ,falsifikatot go pravat i go dozvoluvaat tokmu chlenovite na izbirachkite odbori .....kako moze site chlenovi "IZBRANI PO SLUCHAEN IZBOR VO IZBIRACHKITE ODBORI DA SE DPMNEOVCI ??????tuka ako ne se smeni neshto ,i ovie izbori ke gi izgubi SDSM ,za zal...
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ  Empty Re: ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ

Пишување by IVA Пон Aвг 14 2017, 01:40

tochno taka najpojke fals prat chlenoite na izbirachkite odbori ,i site od dpmne kako moeshe da gi izberat sluchajno kompjuterski ,isto ko stanojte za socijalno zagrozenite semejstva shto gi biraa kompjuterski
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ  Empty Re: ДИК И СЛЕДНИТЕ ИЗБОРИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот