Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СВЕТИ НИКОЛА

3 posters

Go down

СВЕТИ НИКОЛА Empty СВЕТИ НИКОЛА

Пишување by EVITA Вто Дек 19 2017, 10:16

Денес се слави Свети Никола – заштитник на морепловците, рибарите, бродовите


Свети Никола или Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски се смета за заштитник на морињата. На христијанските бродови обично се наоѓа иконата на светителот, а спроти денот на славењето бродовите застануваат каде и да се наоѓаат, се фрла сидрото во морето, морнарите ќе се помолат и ќе прославуваат цел ден, а утредента ќе го продолжат пловењето. На иконите Свети Никола се претставува со својата архиерејска одежда.

Свети Никола е роден е во Патара, Ликија, Мала Азија околу 270 година, како единствено дете на неговите родители Теофан и Нина. При неговото крстење го добил името Никола кое во превод значи народен победник. Како дете, со голем восхит пристапувал кон проучувањето на Светото Писмо.

Христијаните веруваат дека Свети Никола Чудотворец на многу пати ги спасувал изгубените бродови и поради тоа тој е заштитник на морепловците, рибарите, бродовите.

Во Република Македонија, празникот Свети Никола се слави на 19 декември и на 22 мај како Свети Никола Летни.

Во Бигорски Манастир се чува делче од чесните мошти на Св.Никола.

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТИ НИКОЛА Empty Re: СВЕТИ НИКОЛА

Пишување by Delta Пет Дек 22 2017, 14:00

toj dedo mraez e mori,/..,se maskiral u nik0ola so jugoto,.,/.,/
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТИ НИКОЛА Empty Re: СВЕТИ НИКОЛА

Пишување by IVA Пет Дек 22 2017, 17:55

Aman od tebe ni od gospod ne se plasis. Imaj malce usul nekoj veruva vo boga.
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

СВЕТИ НИКОЛА Empty Re: СВЕТИ НИКОЛА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот