Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:01

4 РЕЦЕПТИ ОД ЦЕЛЕР КОЈ ЌЕ ВЕ СПАСАТ ОД УЖАСНА БОЛКА НА ЧИР

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК 1513946224_41_image_1

Воспалителните болести на стомачната обвивка може да бидат предизвикани од неисхранетост, алкохол, никотин, труење со храна. Нарушувањето може да биде придружено со акутна болка во стомакот, гадење, повраќање, или хронично која се пројавува во стомакот со чувство на тежина, болка, металоиди, ждригање.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:01

Хроничниот варијанта – долгорочно воспаление на слузницата на желудникот, во која има реорганизација на неговата структура, претставува прогресивна атрофија. Времетраењето на болеста е брановидна: периодите на егзацербација се проследени со продолжени ремисии.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:01

Корените и стеблата на некои растенија се богати со есенцијални масла кои се одговорни за производство на гастричен сок. Еве неколку рецепти кои ќе ви помогнат да се справите со нарушувањето:
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:02

Рецепт 1
Земете 3-4 грама подготвен и кршен целер корен, истурете 1 литар врела вода, и оставете да стои 8 часа, филтрирајте. Инфузијата се зема 3 пати на ден со 1 лажица.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:02

Рецепт 2
Подготвка на инфузијата: една лажица билки или корени од целер се прелива со чаша врела вода, нека се вари 10 минути на тивок оган и потоа се цеди. По ова сте подготвени да ја земите инфузијата и тоа една лажица 3-4 пати на ден 30 минути пред оброк еден месец.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:02

Рецепт 3
Напивка од целер и мед: Ставете 200 грама мед во водена пареа, додадете 20 г суви стебла од целер и загрејте ја 10 минути. Оладете ја, истурете 3-5 лажици во чаша топло млеко. Можете исто така да го разредете во топла вода (5 лажици од 0,5 литри да пиете во мали голтки во текот на целиот ден). Инфузијата може да се чува во фрижидер.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Luxor Пет Дек 22 2017, 17:03

Рецепт 4
20 грама листови од целер се сатава во благо загреана рерна во керамичка или стаклена чинија полна со 0,5 литри млеко и тоа околу половина час. Потоа додадете две чаши мед (400 g) и загрејте уште 10 минути, понекогаш мешајќи со дрвена лажица. Извадете ја од рерната, држете ја под ткаенина уште 30 минути. Потоа изладете ја и истурете во тегла. Можете да ја чувате во фрижидер.

http://lokalno.mk/4-retsepti-od-tseler-koj-ke-ve-spasat-od-uzhasna-bolka-na-chir/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК Empty Re: ЦЕЛЕР ПРОТИВ ЧИР НА ЖЕЛУДНИК

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот