Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МАГАРИЊА

Go down

МАГАРИЊА Empty МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:24 pm

Магарето (научно име Equus africanus asinus) е домашно животно од семејството коњи. Дивите прародетели на магарето живееле во Африка. За прв пат магарињата се припитомени околу 3000 г.пр.н.е. Тие се користат за пренесување на товар уште од античките времиња. Во многу работи, магарето е во предност пред коњот, бидејќи е поиздржливо и може да помине подолго време без вода и храна. Подолговечно е од коњот и можат да живеат до 40 години. Во ретки случаи магарето се користи и за добивање на млеко, месо и кожа.


luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:25 pm

Височината на магарето е помеѓу 0,9 и 1,6 м. Бременоста кај магариците трае средно 12 до 14 месеци, по што се раѓа едно малечко, во многу ретки случаи две, но тогаш шансите да преживеат и двете се многу мали. Цицаат 6 до 9 месеци. Бојата им е најчесто бела, сива или кафеава.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:25 pm

Исто така магарињата можат да се вкрстуваат со коњите но тогаш се рааѓаат стерилни потомци. Кога се парат коњ и магарица се добива мазга, а кога се парат магаре и кобила се добива муле.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:25 pm

Магарето е симбол на упорност, издржливост или инает. Тоа се наоѓа на амблемот на Демократската партија на САД.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:26 pm

МАГАРИЊА Images?q=tbn:ANd9GcS2BHzi8ym0rO5yTNbrLYHwMjHFpnXiDNdwBdhaC8vl6mvrOVx_
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:27 pm

МАГАРИЊА 640px-Donkey_%28Equus_asinus%29._Apr_8_2012%2C_Germany
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:27 pm

МАГАРИЊА 690db87f519a5dad741d0b730fe96f19
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:28 pm

МАГАРИЊА Images?q=tbn:ANd9GcS57sX9I2xK3ghsqAVsiP1VfVR4PQHxb-Qs9XmAPAF-B8xzrhFUxg
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:28 pm

МАГАРИЊА Donkey-song
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by luxor on Вто Дек 26, 2017 10:30 pm

МАГАРИЊА 513272ba5946eb603d2c1a98d317971c
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 11:09 am

ke odi so pivce././.magareyto/peceno mislam/?././
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by Teo on Сре Дек 27, 2017 12:56 pm

C c c, toa e kanibalizam...Da go jadesh sopstveniot vid...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by delta on Сре Дек 27, 2017 12:57 pm

bna so me vregas.//.mesto da castis nesto u kafanceto./.>:
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МАГАРИЊА Empty Re: МАГАРИЊА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот