Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZLATEN GEN

4 posters

Go down

ZLATEN GEN Empty ZLATEN GEN

Пишување by TRAJCHE Вто Јан 23 2018, 20:28

Руски научници: Владимир Путин поседува златен ген

Тригодишната опсада на Ленинград од страна на нацистите за време на Втората светска војна остави последици на генетскиот код на граѓаните на Санкт Петербург, вклучувајќи го и претседателот на Русија, Владимир Путин, кој е роден неколку години по окупацијата.

Ова го тврди филмот во режија на Елеонора Лукианова „Блокада крв. Генетика“, кој што на 18 јануари го гледаа претставници на министерството за култура, Думата, како и ветерани од Втората светска војна.

Окупацијата на Ленинград од страна на германските и финските сили за време на Втората светска војна траела 872 дена, а жителите наоѓале најразлични начини за преживување – јаделе кучиња, домашни миленици, па дури и лепак, а важна улога имало и донирањето на крв на војниците повредени во борбата со нацистите.

Од почетокот на нацистичката инвазија на Советсиот сојуз на 22 јуни 1941 година, па се до крајот на годината, 25.865 луѓе донирале крв за повредените војници во замена за малку храна.

Така била формирана посебна крва супстанца која што содржела 10 отсто нулта крвна група, па граѓаните на денешен Санкт Петербург имаат „златен ген“ – поточно генетска мутација која, според мислењето на психолог, ги обединува во иста психолошко-бихевиорална група.

Како што се наведува во филмот, луѓето со овој супер-ген имаат многу поголема одговорност за тоа што се случува во земјата и градот. Како најсветол пример се наведува претседателот Владимир Путин, кој што е роден во 1952 година, неколку години по окупацијата. За него ова е болна тема, а неколку пати јавно говорел и пишувал за членовите на семејството што го изгубил за време на опсадата, вклучувајќи го и постариот брат.

Приказните за златниот-ген ги потврди и истражувањето на Институтот за гинекологија и акушерство во Санкт Петербург. Тие пред неколку години анализираа група на луѓе кои ја преживеале окупацијата и пронашле три генетски мутации кои се поврзуваат со поефикасен метаболизам.

Генетичарот Стивен О’Брајен изјави дека наодите на Институтот се фасцинантни, но предупреди дека малиот примерок на преживеани ги направил резултатите потешки за интерпретација.

Сепак, Русија целата оваа приказна ја искористија за величење на Путин како суперчовек и конечно имаат објаснување за неговите авантуристички подвизи и необјаснивата сила во 65. година од животот.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ZLATEN GEN Empty Re: ZLATEN GEN

Пишување by nino Сре Јан 24 2018, 00:47

gluposti na kilo

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ZLATEN GEN Empty Re: ZLATEN GEN

Пишување by Delta Чет Мар 08 2018, 19:04

a tri zelbi ispolnuva li,/.././?
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ZLATEN GEN Empty Re: ZLATEN GEN

Пишување by SHARENI Пон Мар 12 2018, 23:13

ja si veruam vo ovakvi prikazni
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ZLATEN GEN Empty Re: ZLATEN GEN

Пишување by SHARENI Сре Мар 14 2018, 21:01

mislev nekoj ke se javit da mi kaze oti ne sum vo pravo shto veruam ,ama go nemat junako
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ZLATEN GEN Empty Re: ZLATEN GEN

Пишување by Delta Саб Мар 17 2018, 22:28

,.,>>//e go nema ,machkata go zema >.,./>/
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ZLATEN GEN Empty Re: ZLATEN GEN

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот