Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Петиција

4 posters

Go down

Петиција Empty Петиција

Пишување by Гостин Нед Фед 01 2015, 11:06

Петиција: Скопска улица да се именува по Желев, а софиска по Трајковски



Преку социјалните медиуми се шири идејата во Скопје да има улица со името на бугарскиот експретседател Жељу Желев, а за возврат Бугарите да именуваат улица во Софија со името на починатиот претседател, Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа во 2014 година.

Жељев почина во петокот на 80-годишна возраст.

- Ние, група граѓани на Република Македонија и на Република Бугарија, во знак на почит за придонесот на Желев и на Трајковски за демократизацијата и за европскиот пат на двете држави, како и за добрососедските односни меѓу нив, ги повикуваме општинските власти во Скопје една улица да ја именуваат Жељо Желев, а тие од Софија да го сторат истото во чест на Борис Трајковски. Веруваме дека овој гест на почит ќе придонесе за пријателските врски и разбирањето меѓу нашите братски земји, стои во петицијата.

Иницијатор на петицијата е д-р Димитар Бечев, предавач на престижната London School of Economics and Politics, доктор по меѓународни односни на Оксфоед.

На овој линк можете да се приклучите на петицијата, додека ова е фејсбук-страницата на која може исто така да ја искажете поддршката на идејата.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=19877[/quote]

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty аз вече я подписах

Пишување by sofmak Нед Фед 01 2015, 11:15

luxor напиша:
- Ние, група граѓани на Република Македонија и на Република Бугарија, во знак на почит за придонесот на Желев и на Трајковски за демократизацијата и за европскиот пат на двете држави, како и за добрососедските односни меѓу нив, ги повикуваме општинските власти во Скопје една улица да ја именуваат Жељо Желев, а тие од Софија да го сторат истото во чест на Борис Трајковски. Веруваме дека овој гест на почит ќе придонесе за пријателските врски и разбирањето меѓу нашите братски земји, стои во петицијата.
Хубаво е, че могат да участват хора от двете страни на границата.

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by kiBik Нед Фед 01 2015, 12:48

Hm... Nemam nishto protiv kakvi i da bilo peticii, NO!!! zoshto be mora da se obvrzani so uslov?
Nie ke napravime toa, ako vie napravite toa?
Se chuvstvuvate pomali, ako ne postavite uslov? Question
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by Гостин Нед Фед 01 2015, 12:57

Иницијативатѕа доаѓа од д-р Димитар Бечев.Никој никакви услови не поставува.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by kiBik Нед Фед 01 2015, 13:06

luxor напиша:Иницијативатѕа доаѓа од д-р Димитар Бечев.Никој никакви услови не поставува.
Добро бе! И од Бечев да доагя - толку му е акъло! Зощо, ако сакаш некого да почетеш, мора да го обврзуваш со некого другиго?

П.С. Немам против, не ме разбирайте погрешно. Просто логиката ми е чудна.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by Гостин Нед Фед 01 2015, 13:07

Ајде оди таму, поддржи ја петицијата...

http://www.peticiq.com/zelev_trajkovski

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by kiBik Нед Фед 01 2015, 13:10

Тц... Нема. Кога не разбирам нещо, обичайно станува збор за пари. Кой од кого и кой на кого не ме интересира, а и нема да ми кажаат.


Последната промена е направена од kiBik на Нед Фед 01 2015, 13:18. Мислењето е променето 1 пати
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by Гостин Нед Фед 01 2015, 13:15

Па нормално дека нема.Ако ти кажат, после ке сакаш и да ти дадат дел од парите.Петиција Happy-smiley21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by Фири Нед Фед 01 2015, 13:18

Да, навистина не се секjавам Траjковски да направил нешто за односите докле Желев jа призна РМ.Навистина не разбирам оти треба едното да се поврзува со другото.Кога умре Лjубчо (дано да не е скоро) тогаш ке се крсти улица во Софиjа на негово име и то без услови.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by Фири Нед Фед 01 2015, 13:33

Бечев мамето да ти е@ам!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by osa Нед Фед 01 2015, 14:04

Фири напиша:Да, навистина не се секjавам Траjковски да направил нешто за односите докле Желев jа призна РМ.Навистина не разбирам оти треба едното да се поврзува со другото.Кога умре Лjубчо (дано да не е скоро) тогаш ке се крсти улица во Софиjа на негово име и то без услови.

имаш моја подржка

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16510
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Петиција Empty Re: Петиција

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот