Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ

3 posters

Go down

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ Empty БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ

Пишување by Luxor Сре Јан 31 2018, 21:21

Како се негува Божикното цвеќе?

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ Firesh11

Додека цвета, растението треба да го чувате во малку постудена просторија на температура од 12 до 14 степени целзиусови, затоа што во потопла просторија брзо ќе прецвета.

Растението го бара најсветлото место (на прозорецот) и влажен воздух, а тоа се однесува на централното греење каде температурата е повисока. Кога ќе прецвета, односно кога ќе и отпадне цветот, растението можете да го префрлите во малку постудена просторија. Најпогодната температура е од 10 до 12 степени. Тогаш престанувате да ја налевате, па растението ќе ги отфрли лисјата, што значи ќе настапи мирување.

Во април растението треба да се пресади во свежа, хранлива земја со 15 отсто чист речен песок.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ Empty Re: БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ

Пишување by Luxor Сре Јан 31 2018, 21:22

Кога ќе го пресадувате цвеќето, добро е гранчињата да ги скратите на должина од околу 10 сантиметри. Местото каде што сте го исекле цвеќето запрашете го со дрвен јаглен или запечатете го со восок од запалена свеќа, за да не истече млекото. Ако истече млекото од растението, тешко дека тоа повторно ќе цвета.

На пресаденото растение обезбедете му светлина и топло место, во близина на прозорец или на прозорецот, а на почетокот налевајте ја внимателно. Кога ќе почне да пушта нови гранчиња залевајте ја обилно и тоа секогаш со млака вода.

Кон крајот на јуни можете да ја изнесете надвор на сончево место. Со оглед на тоа дека растението е во полн раст, секои 15 дена треба да го потхранувате. До есен таа ќе пушти цврсти гранчиња. Кога ќе натсапат постудените денови, растението треба да го внесете во потопла просторија, на полна светлина на прозорецот.

Еуфорбија е растение со краток ден, што значи дека цвета кога денот е пократок од 12 часа. Ако просторијата каде што е сместено растението се осветлува подолго од 12 часа нема да процвета.

Поради тоа, цвеќето мора да го чувате во соба во која „денот е пократок“ се додека не се развијат цветовите.

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ 10525838_703585256404704_8072248422167039740_n

http://netpress.com.mk/kako-se-neguva-boziknoto-cveke/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ Empty Re: БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ

Пишување by Delta Чет Мар 08 2018, 18:53

otide bozik,/..?.,?aj sega nesto veligdensko ako moze.//;?>
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ Empty Re: БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ

Пишување by EVITA Нед Апр 01 2018, 00:59

namesto chestitka za osmi mart ,ti pishuvash kako se odgleduva bozikno cveke ,ama i toa kasno ko da si chekal moeto da precveta ,ama jas celo vreme go polevam

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ Empty Re: БОЖИЌНО ЦВЕЌЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот