Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МЛАДЕНЦИ

Go down

МЛАДЕНЦИ Empty МЛАДЕНЦИ

Пишување by IVA on Саб Мар 17, 2018 10:01 pm

ushte samo pet dena do najubaviot praznik "mladenci ",da ve potsetam
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by IVA on Саб Мар 17, 2018 10:06 pm

ДЕН ПОСВЕТЕН НА МЛАДИТЕ БРАЧНИ ПАРОВИ
Младенци - празник на младоста и љубовта!

22 март 2018година -
Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават Младенци. Денеска, во црква се носат свеќите од венчавката за да се догорат. Навечер обично доаѓаат најблиските за да честитаат. Во некои краишта на денешен ден се оди на гости и во семејствата кои имаат новороденче.
ДЕН ПОСВЕТЕН НА МЛАДИТЕ БРАЧНИ ПАРОВИ
Младенци - празник на младоста и љубовта!

22 март 2015 - 09:52
Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават Младенци. Денеска, во црква се носат свеќите од венчавката за да се догорат. Навечер обично доаѓаат најблиските за да честитаат. Во некои краишта на денешен ден се оди на гости и во семејствата кои имаат новороденче.
22 март 2015 - 09:52
Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават Младенци. Денеска, во црква се носат свеќите од венчавката за да се догорат. Навечер обично доаѓаат најблиските за да честитаат. Во некои краишта на денешен ден се оди на гости и во семејствата кои имаат новороденче.


Празникот на пролетта 22 март младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера.

Денеска именден празнуваат: Младен, Младенка...Житијата за Светите четириесет маченици како и повеќето народни преданија за нив меѓусебно малку се разликуват, но во сите се зборува дека четириесетте војници од Севастија маченички загинале не откажувајќи се од христијанската вера. Во 320 година четириесет војници од еден полк во Севастија је одбиле наредбата да се поклонат пред римските идоли и да им принесат жртви. Кога изјавиле дека тоа го прават бидејќи веруваат во Исуса Христа најпрвин биле повикани кај градоначалникот и биле убедувани да се откажат од христијанството и да му се вратат на идолопоклонството, а кога тоа го одбиле биле затворени, мачени и изведени пред суд. Биле осудени цела ноќ да стојат во вода што смрзнува. Во близината имало бања со топла вода, а на војниците им било речено дека ако некој се предомисли и се откаже од Исуса Христа да појде во бањата каде што го чекаат топла вода и вкусни гозби. Но момчињата храбро ги издржувале страдањата, молејќи се на Исуса и меѓусебно храбрејќи се. Само еден од нив не можејќи да издржи во водата што смрзнувала тајно го напуштил базенот и се упатил кон бањата, но на самиот влез во неа починал.

Ноќта сите стражари заспале, само еден останал буден. Во еден момент тој забележал светли венци над главите на војниците и бидејќи бил христијанин веднаш влегол во водата молејќи го Бога и нему да му даде таков венец. И навистина набргу над сопствената глава забележал ист таков венец. Утрото измрзнатите војници ги натовариле на кола и ги одвеле надвор од градот каде што ги запалиле.

Како што запишал фолклористот Марко Китевски, денешниот ден во повеќе краишта на Македонија е поврзан и со враќањето на птиците преселници, а извесен број обичаи и верувања се поврзани со растенијата. Еден дел од нив, вели Китевски се поврзани со споменот за Светите 40 војници од Севастија, а другите со пролетната рамнодневица, со денот на пролетта и повторното оживување на природата.
22 март 2015 - 09:52
Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават Младенци. Денеска, во црква се носат свеќите од венчавката за да се догорат. Навечер обично доаѓаат најблиските за да честитаат. Во некои краишта на денешен ден се оди на гости и во семејствата кои имаат новороденче.


Празникот на пролетта 22 март младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера.

Денеска именден празнуваат: Младен, Младенка...


Како што запишал фолклористот Марко Китевски, денешниот ден во повеќе краишта на Македонија е поврзан и со враќањето на птиците преселници, а извесен број обичаи и верувања се поврзани со растенијата. Еден дел од нив, вели Китевски се поврзани со споменот за Светите 40 војници од Севастија, а другите со пролетната рамнодневица, со денот на пролетта и повторното оживување на природата.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by IVA on Саб Мар 17, 2018 10:10 pm

da si znaete da ne se obrukate deka ne gi znaete obichaite makedonski
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by osa on Чет Мар 22, 2018 1:29 pm

Chestiti mladenci na site shto slavat

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15993
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by osa on Чет Мар 22, 2018 2:32 pm

Praznikot go praznuvaat duri i onie koi imaat prinova ,novorodenche...chestitki

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15993
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by osa on Саб Мар 21, 2020 10:47 pm

poleka no sigurno si pomina ushte edna godina ....utre se slavi mladenci ....koj se ozenil - omazil vo izminatata godina (od minatata  godina 22 mart do 22 mart ovaa godina )se slavenici ....istotaka i koj dobil prinova vo ovaa  izminata godina 
utre slavat ...no so ogled na sostojbata so korona virusot ke bide proslava samo na viber video vrskata  ...na ovoj den se nosat svekite od venchavkata vo  crkva za  da dogorat ....no sepak toa e za nashe dobro ...sedete doma ...da zavrshi ova pa ke slavime

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15993
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by Bosonoga on Саб Апр 11, 2020 1:15 am

idat ubavi praznici ,za prv pat ke gi odbelezime na sosema drug nachin ostanete doma za nashe dobro
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 908
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by mickey18 on Вто Апр 14, 2020 11:32 pm

Bosonoga напиша:idat ubavi praznici ,za prv pat ke gi odbelezime na sosema drug nachin ostanete doma za nashe dobro
Но не требаше да се забранува за велигден да не се оди во црква бидејќи има луѓе што постеле па треба да се причестат

mickey18

Број на мислења : 6
Join date : 2020-04-14

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by OPOZICIONER on Сре Апр 15, 2020 1:14 pm

Ti nekoj pop da ne si pa se plasis da ne ti padnat prihodite?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 848
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by mickey18 on Сре Апр 15, 2020 2:12 pm

Не, не ме интересираат приходите на црквата

mickey18

Број на мислења : 6
Join date : 2020-04-14

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by OPOZICIONER on Сре Апр 15, 2020 5:24 pm

Pa sto togas si zapnal so popski raboti.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 848
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by Albatros on Сре Апр 15, 2020 7:09 pm

Ne gledam pricina za tolkava radoznalost. I obicnite vernici pokraj svestenite lica mozat da go iskazuvaat svoeto mislenje. Jas licno ne se soglasuvam so odlukata na vladata crkvite da ne bidat zatvoreni. I mi preci nesovesnosta na makedonskite svestenici koi ne go prosleduvaat pozitivniot primer na ruskata i grckata crkva.

Albatros

Број на мислења : 604
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by mickey18 on Сре Апр 15, 2020 9:02 pm

OPOZICIONER напиша:Pa sto togas si zapnal so popski raboti.
kakви попски работи спомнав?

mickey18

Број на мислења : 6
Join date : 2020-04-14

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by delta on Сре Апр 15, 2020 10:47 pm

!;(_ne mu se nerviraj:"'?(nisto ne znae on za crkvi,>><✓!!i popovi,!?:!!МЛАДЕНЦИ Img_2010
delta
delta

Број на мислења : 583
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МЛАДЕНЦИ Empty Re: МЛАДЕНЦИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот