Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЃУРЃОВДЕН

Go down

ЃУРЃОВДЕН   Empty ЃУРЃОВДЕН

Пишување by IVA Саб Мај 05, 2018 11:56 pm

Го славиме Ѓурѓовден: Направете ги овие две работи за здравје и богатство на вашето семејство

Утрешниот празник Ѓурѓовден е еден од најголемите празници во христијанството. По Божиќните, обичаите кои се практикуваат за Ѓурѓовден, се најбројни и најинтересни.

Па така, вечерта пред Ѓурѓовден, некој од домашните собира зелени гранчиња во најблиската шума и со нив ја кити вратата, прозорците во куќата и капијата, со цел годината и домот да бидат бериќетни и да има здравје, плод и род во домот и полето.

Домаќината, пред Ѓурѓовден, во еден сад со вода става различно полско цвеќе, а потоа и дрен, здравец и едно црвено јајце останато од Велигден. Ова се остава под розите во градината, а наутро сите се мијат со оваа вода.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЃУРЃОВДЕН   Empty Re: ЃУРЃОВДЕН

Пишување by Bosonoga Пон Мај 06, 2019 10:31 am

Za mnogu godini praznikot.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 919
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЃУРЃОВДЕН   Empty Re: ЃУРЃОВДЕН

Пишување by osa Пон Мај 06, 2019 10:49 pm

chestit praznik djurdjovden .....neka vi e vechno imeto na site koi denes imate imenden .....Djurdja ,George i drugi ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 16042
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЃУРЃОВДЕН   Empty Re: ЃУРЃОВДЕН

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот