Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

3 posters

Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by osa Нед Јун 03 2018, 21:47

Колач со вишни и јогурт: Совршен и едноставен десерт

СОСТОЈКИ:
250 гр брашно
3 јајца
120 гр путер
180 гр шеќер
1/2 кесичка прашок за печиво
2-3 лажици јогурт
кора од лимон
100 гр лешници или бадеми
1/2 кг исчистени зрели вишни (засладени)
шеќер во прав за посипување

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Обложете калап со хартија за печење.
Пенасто разматете жолчки, шеќер и путер. Додајте брашно измешано со прашок за печиво, јогурт и изрендана кора од лимон па сè измешајте.
На крај разматете снег од белки па со лажица нежно со мелените лешници измешајте го во смесата.
Излејте ја смесата во подготвениот калап и распоредете вишни по површината.
Печете го колачот 25-30 минуит на 200 степени додека не поприми златножолта боја.
Кога ќе се излади, по желба посипете го со шеќер во прав.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty Re: КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by EVITA Пон Јун 04 2018, 19:52

kako iskochi kolachot? Go napravi?

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty Re: КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by Delta Вто Јун 19 2018, 17:30

<<//..i ovde cicii ,ne davaat ni parche blago .//;''
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ Empty Re: КОЛАЧ СО ВИШНИ И ЈОГУРТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот