Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ГРАВ ПРОТИВ .....

Go down

ГРАВ ПРОТИВ ..... Empty ГРАВ ПРОТИВ .....

Пишување by osa Вто Jул 31 2018, 00:00

Грав место андол, лути пиперки за температура, цимет против бактерии

При настинка, наместо веднаш да посегнете по апчиња и да трчате по лекари обидете се на природен начин да ги ублажите симптомите и победите бактериите. Еве што може да ви помогне.

Гравот место андол

Гравот е одлично средство за смирување на главоболка предизвикана од настинка. Доколку настинката е силна сварете грав и лук се додека не омекне, испасирајте го и додадете малку сок од лимон. Намачкајте ги слепочниците. Поборниците на традиционалната медицина велат за многу брзо време нема да чуствувате надуеност, притисок и главоболката ќе исчезне.

Магдоносот и босилекот го смируваат кашлањето

Ако ве мачи сува кашлица босилекот и магдоносот се незаменливи. Има неколку рецепти. Сварете чај од босилек и пијте го млак, дури може и изладен во текот на денот за постојано да го омекнувате грлото и да ја смирите кашлицата. Ситно сецкан корен од магдонос измешајте го со чаша бело вино и оставете го да преврие. Се пие додека е топло, неколку пати на ден.

Лути пиперки за да се намали температурата

Лутината го наведува телото на прекумерно потење што автоматски доаѓа до разладување на целиот организам. Доколку имате температура консумирајте лути пиперки, не џабе мексиканците за време на најголемите горештини најмногу јадат чили пиперчиња. Не мора да барате чили, ќе завршат работа и нашите домашни лути пиперки.

Циметот и ориганото се смрт за бактерии

Циметот и ориганото не дозволуваат бактериите да се размножуваат. Доколку го консумирате редовно во нормални количини вашето тело автоматски ќе се бори подобро против бактериите. Дури е и докажано дека доколку во меленото месо додадете цимет или оригано, може да се спречи развивањето на бактериите во месото. Исто така свежиот коријандер има антибактериски својства, се препорачува да се додаде во суровото месо, бидејќи може да го спречи и настанувањето на салмонелата.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот