Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА

2 posters

Go down

ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА Empty ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА

Пишување by osa Вто Jул 31 2018, 15:23

ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА
Пишување by osa Today at 15:18

Тачи: Нема да има поделба на Косово, но ќе има „гранична корекција“

Иако категорично негира дека ќе има поделба, косовскиот претседател Хашим Тачи потврди дека ќе има корекција на границите.

На прашањето на новинарот на КТВ за тоа што значи воведувањето на таканаречената „Прешевска долина” во дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел, Тачи кажа дека верува дека „тоа е прилагодување на границите меѓу Косово и Србија, по признавањето на Косово од страна на Србија”, пренесува „Коха“.
– Ќе имаме корекции на границите. Како работиме со сите земји во регионот и како успеавме да постигнеме договори за демаркација со Црна Гора и Македонија, во случај на заемно признавање со Србија ќе имаме државни граници. Имаме околу 400 километри граница со Србија – кажа Тачи, кој е убеден дека НАТО ќе му помогне на Косово во тој поглед.

Тој кажа дека прашањето за поделбата на Косово никогаш не било тема, а разговорите за тоа ги нарекува „лажни вести”.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА Empty Re: ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА

Пишување by OPOZICIONER Сре Aвг 01 2018, 10:31

Mozi na kraj i da se zamenat, Presevska dolina za severno Kosovo. Samo oni toa go vikat korekcija na granicata da zaqmackaat oci.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот