Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛУДО ТЕСТО

+2
Bosonoga
IVA
6 posters

Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty ЛУДО ТЕСТО

Пишување by IVA Саб Aвг 04 2018, 11:15

„Лудо“ тесто: Може да стои со денови, а идеално е за кифли, пица, погача…

Ова тесто може да се користи за разни јадења, а може долго да стои во фрижидер. Едноставно, практично и најдобро од сè меко и вкусно!

Состојки: 1 кг брашно, 500 мл млако млеко, 200 мл јогурт, 2 јајца, 2 лажички сол, 1 лажичка шеќер, 1 коцка квасец

Начин на подготовка: Просејте килограм брашно и направете вдлабнатина. Во таа вдлабнатина ставете млако млеко и издробете квасец и посипете со шеќер. Измешајте со малку брашно и оставете квасецот да нарасне. Додајте ги сите останати состојки и замесете глатко тесто.

По потреба додајте уште малку брашно сè додека тестото не престане да ви се лепи за раце. Прекријте го тестото со крпа и оставете го убаво да нарасне.

Од ова тесто можете да правите погачи, кифли, пица… што и да посакате. Ако не го потрошите замотајте го тестото најлонска кеса и оставете го во фрижидер и до неколку дена.

https://centar.mk/blog/2018/07/24/ludo-testo-mozhe-da-stoi-so-denovi-a-idealno-e-za-kifli-pitsa-pogacha/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by Bosonoga Саб Aвг 04 2018, 21:26

lele ova mora da se proba.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by Delta Пон Aвг 06 2018, 10:56

i so bidna./././poludevte od testoto/./,/?
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by Nebula Вто Aвг 07 2018, 00:07

Ajde de kazuvajte sto izleze od probata.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by IVA Вто Aвг 07 2018, 21:09

Super ispadna, ako nekoj drug go probal neka pise.
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by osa Вто Aвг 07 2018, 22:35

so godini samo od vakvo teto pravam kiflichki i nikogash nema utka ,super e

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by misterija Пон Aвг 20 2018, 21:03

IVA напиша:Super ispadna, ako nekoj drug go probal neka pise.

Ova ludo testo go imam praveno milion pati, idealna rabota, si stoi vo frizider vo kesa i nema gajle..NO< RECEPTOT VI E SKROZ POGRESEN...mora da primetam deka ne ste iskusni domakinki...a znaete li zosto??

Pa na 1kgr.brasno ide 500 gr. tecnost, a vasiot recept e so 700 gr...totalno leplivo testo..palacinki ne ke pravite...hahahahhaa..ne se lutete ama nemojte so sila da se pravite iskusni vredni domakinki...

Receptot za ludo testo e 1kgr.brasno, 250 gr.mleko, 250 mlaka voda, 1 jajce, 1m.l.seker i 1m.l.sol i njubavo e ako imate edna mala lazica svinska mast..a ako nemate togas dve gol.laz.zejtin..i se razbira kocka kvasec...

Nema utka...za pica e najubavo.
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by osa Пон Aвг 20 2018, 21:35

ke go probam tvojot recept ...no mora da ti kazam deka ne sekoe brashno prima ista kolichina na technost .....ova mora da go znaesh kako ISKUSNA DOMAKINKA ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by misterija Пон Aвг 20 2018, 21:48

Znam duso, vsusnost i 500 gr.tecnost ponekogas e mnogu za 1kgr. brasno.

iskusna stara domacica sum Razz

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЛУДО ТЕСТО Empty Re: ЛУДО ТЕСТО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот