Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LOVOR

2 posters

Go down

LOVOR Empty LOVOR

Пишување by Flora Саб Aвг 11 2018, 17:27

Eve nesto za eden od najubavite zacini.

Ароматичното растение со издолжени, темно-зелени листови, ловорот или lorber (Laurus nobilis) долго време се користи како лек, зачин и како украс. Елегантното, зимзелено дрво на ловорот кое некогаш ги украсувало римските палати, сега се одгледува во медитеранските градини.
Потекнува од Азија, од каде што се пренесува во земјите од Медитеранот. Во континенталните области, расте како саксиска билка, но само ако се чува во добро осветлена и не многу студена просторија на температура повисока од 0 степени. Му одговара светло и полусенковито место.Во текот на годината, тој бара изобилство наводнување, додека во зима му треба помалку вода, само толку што почвата да не се исуши.
Бидејќи тоа бара висока влажност, во текот на периодот на раст се препорачува редовно прскање. Додека растението е помало, можно е да го пресадувате секоја пролет, а кога ќе порасте, доволно е да се смени површинскиот слој на земјата. Се пресадува во добро пропустлива земја од хумус во дренажен сад. Ловорот се прихранува со органско ѓубриво два до три пати во периодот од март до средината на август.
Во текот на летото, изнесете го растението на тераса или во градината, но не го изложувајте на директна сончева светлина.Најдобро е да го задржите вашиот ловор во полусенка. Билката се реже во пролетта секоја година, пред појавата на нови пупки или по цветање, кога гранчињата достигнуваат должина од најмалку 5 см. При орежувањето, бидете сигурни дека има најмалку три листови на гранката. Исечете ги гранките поединечно, за да не ги оштетите врвовите на листовите. Во зависност од стапката на раст на одделни гранки, може да ги скратите и во јуни.Оставете го садењето и дизајнот на ова растение на експерт. Необликуваните растенија режете ги колку што е потребно. Ловорот се размножува со резници, во пролет или на есен.
Во медитеранските земји, ловорот се користи за украсување на главниот влез или терасата. Се верува дека оваа билка има магични сили и штити од лошите духови. На влезот обично има две саксии.

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR Empty Re: LOVOR

Пишување by osa Саб Aвг 11 2018, 20:47

pred dva dena gotvev prekrasen gulash so lorber ...mnogu vkusen zachin

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот