Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TUZBI ZA NATO

4 posters

Go down

TUZBI ZA NATO Empty TUZBI ZA NATO

Пишување by OPOZICIONER Нед Aвг 12 2018, 18:38

Ke podnesat graganski tuzbi zaradi bolestite koi spored niv se posledica na bombardiranjeto so osiromasen uranium.

Српски професор готви тужби против НАТО поради заболувања од бомбардирањето со осиромашен ураниум

Српскиот професор по право Срето Ного, кој е претседател на Здружението на граѓани Осиромашен ураниум, поттикнувач на иницијативата да се тужат земјите на НАТО и граѓаните да добијат отштета, изјави дека очекува во октомври да бидат напишани првите тужби.

– Нашите адвокати ќе им ги достават тужбите со докази на колегите адвокати во Германија, Италија, Франција, Велика Британија и САД. Интензивно разговараме со правниците од овие земји. Нивните адвокати ќе добијат полномоштва од нашите граѓани кои ќе ги застапуваат. Одлучивме да поднесеме тужби пред националните судови на тие земји, бидејќи сметаме дека нашите граѓани ги имаат истите права како и граѓаните на другите европски држави… Ќе се обратиме и до Европскиот суд за човекови права, истакна Ного.

https://denesen.mk/srpski-profesor-gotvi-tuzbi-protiv-nato-poradi-zaboluvanja-od-bombardiranjeto-so-osiromashen-uranium/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TUZBI ZA NATO Empty Re: TUZBI ZA NATO

Пишување by Albatros Нед Aвг 12 2018, 18:48

I treba da gi tuzat, ne znam samo kolku ke bide uspesno zatoa sto i sudiite od zemjite so najvisoka demokratija se podlozni na nacionalni i politicki interesi.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TUZBI ZA NATO Empty Re: TUZBI ZA NATO

Пишување by osa Нед Aвг 12 2018, 20:36

togash i nie treba da pobarame da ne obeshtetat ....i vo nashata drzava imashe vlijanie osiromasheniot uranium ...koga se bombardira vo edna drzava i vo nejzinoto sosedstvo pagaat chestichki na osiromashen uranium ,sekako i vetrishtata si go pravat svoeto ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TUZBI ZA NATO Empty Re: TUZBI ZA NATO

Пишување by Nebula Нед Aвг 12 2018, 21:21

Ne veruvam deka nesto ke dobijat, voen sojuz nikogas nema da priznae deka nanel steta na civilno naseleni posebno deka negovoto oruzje e radioktivno od stepen na predizvikuvanje teski zaboluvanja.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

TUZBI ZA NATO Empty Re: TUZBI ZA NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот