Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZILIEN PILESKO

3 posters

Go down

ZILIEN PILESKO Empty ZILIEN PILESKO

Пишување by EVITA Чет Aвг 23 2018, 12:34

Izgleda vkusno ama pa treba i da se proba.

Жилиен-пилешко: Сочни парчиња месо и богат сос

Потребни состојки:
2 парчиња пилешко филе
200 грама печурки
100 грама топено сирење
6 кисели краставички
50 грама путер
200 грама кисела павлака
1 црвена пиперка
по 1 лажица бибер, кари и сол
3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:
Исечете ги сите состојки освен печурките на ленти или резанки. Во длабоко тенџере растопете го путерот и динстајте го пилешкото филе зачинето со сол и кари. Потоа, додајте ги пиперката и печурките исечкани на тенки резанки и пржете три минути. Во смесата додајте ги и краставичките и пржете уште една минута.

Во друго тавче ставете маслиново масло и додајте ги стопеното сирење и павлака, разредете ги со малку топла вода, додајте зачини и внимателно мешајте околу 5 минути.

Потоа додајте ја смесата во длабокото тенџере со пилешкото и промешајте за да се соединат сите состојки. Ставете го јадењето во стаклена чинија со капак и потоа ставете го во рерна околу 15 минути.

Послужете го топло, наросено со магдонос и со чаша бело вино. Уживајте!

http://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/zhilien-pileshko-sochni-parchina-meso-i-bogat-sos/

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZILIEN PILESKO Empty Re: ZILIEN PILESKO

Пишување by Delta Нед Aвг 26 2018, 16:10

ovai zilen so vince odi li/??.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ZILIEN PILESKO Empty Re: ZILIEN PILESKO

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 16:16

А што му доаѓа тоа жилиен??

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ZILIEN PILESKO Empty Re: ZILIEN PILESKO

Пишување by Delta Нед Aвг 26 2018, 16:20

zilavo mozda,.//.ke go butas so vince i pivce.,,?>
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ZILIEN PILESKO Empty Re: ZILIEN PILESKO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот