Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KE GO JADE LI TRAMP

+2
Bosonoga
Albatros
6 posters

Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Пет Aвг 24 2018, 10:50

Zaglibi dlaboko0 a sega ke vidime kako ke se vadi

ГАРДИЈАН
За што го обвинуваат Доналд Трамп и што ќе се случува сега?
Американскиот претседател сега се соочува со можна правна опасност, по пресудата за неговиот поранешен претседател на кампањата и признавањето вина од поранешниот адвокат, вели Гардијан.

https://www.mkd.mk/svet/analizi/za-shto-go-obvinuvaat-donald-tramp-i-shto-kje-se-sluchuva-ponatamu

a eve i od originalot.

Q&A: what is Donald Trump accused of and what happens now?
The president now faces potential legal jeopardy following his former campaign chairman’s conviction and ex-lawyer’s plea

https://www.theguardian.com/us-news/2018/aug/22/will-trump-be-impeached-cohen-manafort-explained

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Пет Aвг 24 2018, 18:20

Kako sto minuva vremeto po se izgleda ke go jade.

Се заострува судирот меѓу Трамп и Сешнс
Се погласни се предупредувањата дека е започнато одбројувањето за импичмент на претседателот Трамп. Прогнозите од таборот на републиканците се дека тоа може да се случи пред Нова Година. Во меѓувреме Трамп отвори нов фронт на релација со државниот обвинител Џеф Сешн. И се се врти околу истрагата за наводната вмешаност на Русија во изборната кампања. Откако Сешн се огради и истрагата му ја препушти на неговиот заменик Род Розенштајн, под изговор да избегне судир на интереси, Трамп во интервју за Фокс Њуз со силна критика кон правосусдството.

https://telma.com.mk/se-zaostruva-sudirot-megu-tramp-i-seshns/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Саб Aвг 25 2018, 10:10

Ostavka ili impicment prasanje e sega.

Трамп предупреден дека одбројувањето за импичмент веќе почнало

Американскиот претседател првпат јавно ја спомна можноста да се повлече од функцијата.

https://tera.mk/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Пет Сеп 07 2018, 12:22

Majkl Mur navistina go cenam, sega izleze so nvo delo protiv Tramp.

СВЕТВо најновиот документарец Мајкл Мур го спореди Трамп со Хитлер

Режисерот Мајкл Мур го спореди американскиот претседател, Доналд Трамп, со Адолф Хитлер во својот нов провокативен документарец „Фаренхајт 11/9“, кој светската премиера ја имаше во четвртокот на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.

Називот „Фаренхајт 11/9“ филмот го добил по раните утрински часови на 9 ноември 2016 година, кога републиканскиот кандидат Доналд Трамп официјално прогласи победа над кандидатот на Демократската партија, Хилари Клинтон.

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%86-%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%BA%D0%BB-%D0%BC%D1%83%D1%80-%D0%B3/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 07 2018, 13:14

A taman pocna da mu deli vaspitni na onoj crepot Horhe.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Сре Сеп 26 2018, 12:48

Sto docekaa SAD, na nivni pretsedatel da mu se smeat dodeka drzi govor vo ON.

На Трамп му се смееше цела сала, а Ердоган излезе надвор - хаос на седницата на ОНhttps://sitel.com.mk/na-tramp-mu-se-smeeshe-cela-sala-erdogan-izleze-nadvor-haos-na-sednicata-na

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Сре Окт 17 2018, 10:30

Site mu se smeat ama on si prodolzuva so kiksovi kako nisto da ne bilo.


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Bosonoga Сре Ное 07 2018, 11:07

Veke pocna po malkucka.

Радоста на Демократите

На конгресните избори во САД, Демократската партија обезбеди мнозинство во Претставничкиот дом, успех што симпатизерите одушевено го слават -

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5/a-46186574?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Чет Ное 08 2018, 11:06

Baegi se iznerviral.

ТРАМП СЕ ИСКАРА СО НОВИНАРИ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА, ГИ НАРЕЧЕ „ГРОЗНИ ЛИЧНОСТИ“

https://lokalno.mk/tramp-se-iskara-so-novinari-na-pres-konferentsija-gi-nareche-grozni-lichnosti/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Саб Ное 10 2018, 12:08

A ima i zosto da se nervira covekot. Very Happy

ТРАМП СОБОРИ СОПСТВЕН РЕКОРД КАКО ТЕМА ЗА ВИЦЕВИ ВО 2017 ГОДИНА

Американскиот претседател Доналд Трамп во 2017 година бил предмет на вицеви многу повеќе од која било друга јавна личност во една година, покажуваат резулатти на најнова студија на американскиот истражувачки институт.

Тие утврдиле дека името на американскиот претседател се споменува во дури 3.128 вицеви.

Со тоа, е соборен претходниот рекорд од 1.816 вицеви што го држеше Доналд Трамп како претседателски кандидат во 2016 година.

https://makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=258119

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Нед Ное 11 2018, 10:15

Se usrekija amerikancite so nego.

Трамп ги помешал Балтик и Балкан

https://www.24.mk/tramp-gi-pomeshal-baltik-i-balkan

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Нед Ное 11 2018, 10:16

Cel grad ke bide unisten vo pozarot, strasni se prirodnite stihii.

Најмалку 25 загинати во пожарот во Калифорнија

Пожарот избувна во четвртокот, а моќта на огнот укажува на фактот дека пожарникарите се немоќни да го спречат уништувањето на градот Парадајс.
Американскиот претседател, Доналд Трамп за катастрофалниот пожар како виновник го посочи шумскиот сектор поради лошата организација.

https://24info.mk/%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83-25-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%84/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Dino Нед Ное 11 2018, 10:40

Albatros напиша:Se usrekija amerikancite so nego.

Трамп ги помешал Балтик и Балкан

https://www.24.mk/tramp-gi-pomeshal-baltik-i-balkan

Cel svet im se smee za junakot Tramp.

ТРАМП ПОРАДИ СИТЕН ДОЖД НЕ ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ЗАГИНАТИ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА

https://sdk.mk/index.php/svet/tramp-poradi-dozhd-ne-im-oddade-pochit-na-amerikanskite-vojnitsi-zaginati-vo-prvata-svetska-vojna/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Саб Мај 11 2019, 20:03

Ovie ili ne sledat megunarodna politika i pisuvaat od rakav ili urednikot e zaljuben vo Tramp. Neli Meksiko ke go plakase zidot, za kakva pobeda se zboruva.

ЅИД СЕПАК ЌЕ ИМА: Голема пoбeдa на Трамп, Пентагон ќе префрли 1.5 милијарди долари за неговата изградба

https://infomax.mk/wp/%D1%95%D0%B8%D0%B4-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BA-%D1%9C%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BFo%D0%B1e%D0%B4a-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D0%BF%D0%B5/

Трамп: Мексико ќе го плати ѕидот; Нието: Никогаш!


https://www.alsat-m.tv/mk/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%95%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by трендафил Пон Мај 13 2019, 10:41

Никој не ги исполнува сите ветувања па веројатно тоа нема да го направи ниту Трамп. Едното ветување го исполнува, ѕидот ќе се гради, а ништо чудно да најде начин со покачување на царини за увоз од Мексико, на пример, делумно тоа да го плати јужниот сосед. Во секој случај Трамп за гласови не вети дека шпанскиот ќе биде официјален јазик во сите држави на САД, ниту има намера да го прави тоа како што направи Заев со албанскиот кај нас.
Поважна средба во врска со Трамп е неговата средба со Виктор Орбан. Најголемите борци против неолибералната длабока држава (Џорџ Сорос).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Пон Мај 13 2019, 11:25

Tramp, Salvini, Orban i slicnite se zalagaat za izolacionalisticka politika i zastita na domasnoto proizvodstvo. So ogled na toa deka Makedonija skoro i da nema domasno industrisko proizvodstvo plus zaostanuvanjeto na ostanatite stopanski granki zad razvienite zemji ne znam na sto se raduvas. Osven toa formiranje na nekakva desnicarska koalicija za borba so neoliberalizmot vo EU e nevozmozna so ogled na toa deka nivnite stavovi sekogas ke bidat sprotivstaveni eden na drug posebno sto spomnatite ne se izvorni desnicari tuku populisti. Bilo kakvi radikalni potezi moze da dovedat do soodvetna reakcija na ostanatite zemji sto bi mozelo da dovede do raspad na edinstveniot pazar i sistemot na soidarnost. Sledstveno desnicarskite populisticki merki bi gi pogodile samo zemjite koi ne se clenki na unijata vklucitelno i Makedonija.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Вто Мај 21 2019, 18:30

Odnosite SAD vs. Iran se vo fokus na megunarodnata politika. Mihael Knige so dlaboka analiza na odnesuvanjeto na Tramp i negovata uloga vo konfliktot.

Трамп создава проблеми со Иран, за потоа да ги решава

https://m.dw.com/mk/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF-%D1%81%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B0%D0%B2%D0%B0/a-48814704?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Саб Мај 25 2019, 19:25

SAD se sepak drzava so ogromen demokratski kapacitet i silna podelba na vlasta.

Федерален судија му нареди на Трамп да престане да го гради ѕидот со пари од одбраната

https://m.mkd.mk/svet/vesti/federalen-sudija-mu-naredi-na-tramp-da-prestane-da-go-gradi-dzidot-so-pari-od-odbranata

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Нед Aвг 04 2019, 09:39

Koga nacija koja zivee i e zavisna od oruzje ke izbere rasist za lider togas vakvi slucai ke bidat neminovnost. Samo zapadnite mediumi koi dobro go znaat toa sega molcat za vlijanieto na rasistickite izjavi na Tramp za ovoj slucaj.

Полицијата на Ел Пасо се уште утврдува дали Крусиус е автор на објавениот текст на 4 страници. Во текстот, авторот е загрижен за напливот на Хиспанци во САД, оти тоа ќе ги замени белите гласачи и потенцијално ќе придонесе на следните избори во Тексас да победи Демократската партија. Тој ги критикува и републиканците за врските со корпорациите и уништувањето на животната средина. Иако го поддржувал Трамп за изградбата на пограничниот ѕид, тој вели дека неговите ставови за расното прашање се уште пред Трамп и секој обид претседателот да се обвини за неговиот напад е „лажна вест“. Иако негира дека е бел расист, тој сепак го поддржува човекот кој од расистички мотиви во март уби 51 верник во две џамии во Крајстчрч, Нов Зеланд.

https://sdk.mk/index.php/svet/2o-zaginati-vo-napadot-vo-el-paso-politsijata-istrazhuva-dali-e-izvrshen-od-rasna-omraza/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Нед Aвг 04 2019, 10:58

Ne pomina nitu eden den, novo pukanje i novi zrtvi. I nikako da donesat zakon za zabrana za nosenje oruzje. Na politicarite povazni im se glasovite od zivotite.

Девет лица се убиени, а 16 се повредени во ново пукање во САД, во Охајо, само неколку часа по смртоносниот напад во Тексас, каде беа убиени 20, а ранети 26 лица.

Напаѓачот отворил оган во Дејтон, по што бил убиен од страна на полициските службеници, соопшти полицијата.

https://makfax.com.mk/svet/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%83%d0%ba%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d1%81%d0%b0%d0%b4-%d0%bd%d0%b5%d0%be%d1%84%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%be-%d1%83%d0%b1%d0%b8%d0%b5%d0%bd/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Вто Окт 01 2019, 12:24

Go fatija so race vo medot. Sigurno e deka ja zloupotrebuval pozicijata za diskreditiranje na politicki protivnici i sokrivanje na svoite kriminalni postapki. Sega ke vidime dali funkcionira amerikanskata demokratija i kolku republikancite se navistina demokrati.

https://m.mkd.mk/svet/vesti/tramp-go-teral-i-avstraliskiot-premier-da-mu-pomogne-za-lichna-korist

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Пон Јан 04 2021, 10:22

Site desnicarski radikali se so ist menalen sklop. Kako od vlasta da im zavisi zivotot.

ТРАМП СНИМЕН КАКО ЗАВЧЕРА ГО ПРИТИСКА ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА ЏОРЏИЈА ДА МУ ПРОНАЈДЕ ГЛАСОВИ СО КОИ БИ ПОБЕДИЛ НА ИЗБОРИТЕ

https://sdk.mk/index.php/svet/tramp-snimen-kako-go-pritiska-drzhavniot-sekretar-na-dhordhija-da-mu-pronajde-glasovi-so-koi-bi-pobedil-na-izborite/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Albatros Сре Јан 06 2021, 21:55

A ni se smeeja nam.

ХАОС ВО АМЕРИКА - ПОДДРЖУВАЧИТЕ НА ТРАМП УПАДНАА ВО КОНГРЕСОТ НА САД
Тим 24 сре, 06.01.2021 | 9:50 pm

https://www.24.mk/details/khaos-vo-amerika-poddrzhuvachite-na-tramp-upadnaa-vo-kongresot-na-sad

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by zozoti Чет Јан 07 2021, 11:29

Ne kopirale do sitnica duri i slikite po socijalnite mrezi se isti a i komentarite.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by defo Пет Јан 08 2021, 11:43

KE GO JADE LI TRAMP ErFMxD0XMAY_KdQ?format=jpg&name=900x900

Симсонови го предвидоа за претседател, ама галиба и ова го предвидоа.....
KE GO JADE LI TRAMP ErJLZAuXYAQ_Cnz?format=jpg&name=900x900
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

KE GO JADE LI TRAMP Empty Re: KE GO JADE LI TRAMP

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот