Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

+2
Teo
osa
6 posters

Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by osa Пет Aвг 24 2018, 12:53

Pari koj ke ni dade na nas od forumot ????? Antonio Miloshoski si bara pari za da "bojkotira" i da go shiri sopstvenoto razmisluvanje za bojkot na predstojniot referendum ....stvarno kaj treba da se baraat pari ich ne mi e jasno ,neshto potslushnav no ne razbrav ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by Teo Пет Aвг 24 2018, 13:06

Ne veruvam deka sekoj pratenik kje dobie pari za kampanja...Najverojatno kje ima odvoeni minuti za nastap na mediumite, mozhebi reklamni materijali i slichno...Eve shto pishuva shitel...

Собранието ќе им даде пари и на пратениците кои водат кампања „против“ или за „бојкот“ на референдумот

Собранието, ќе им даде можност на сите пратеници кои се „за“, „против“ или „бојкот“ на Референдумот, пропорционално, според изјаснувањето, да бидат застапени и да можат да ги изразат пред јавноста своите ставови и аргументи.

https://sitel.com.mk/sobranieto-kje-im-dade-pari-i-na-pratenicite-koi-vodat-kampanja-protiv-ili-za-bojkot-na-referendumot

Bez ogled na manipulativniot naslov, od soopshtenieto na parlamentot se dava mozhnost da se izvleche zaakluchok deka site pratenici bez ogled na opcijata shto ja zastapuvaat kje imaat mozhnost da go izlozhat svojot stav pred javnosta no vo organizacija na parlamentot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by Teo Пет Aвг 24 2018, 13:09

Na ova treba da se dodade deka AVMU donese pravilnik spored koj za platena javna propaganda mediumite odvojuvaat po 9 minuti, od koi polovinata za onie shto ja zastapuvaat opcijata ZA i drugata polovina za opciite protiv i bojkot.

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во минатата недела го донесе упатството за медиумско претставување за време на референдумот. Според упатството, радијата и телевизиите може да издвојат вкупно по девет минути за платена јавна пропаганда, при што четири ипол минути за оние субјекти кои ќе агитираат да се одговори со „за“ на референдумското прашање, а останатите четири ипол минути за оние кои сакаат да водат кампања против или за бојкот на референдумот.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29450934.html
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by Luxor Пет Aвг 24 2018, 18:05

Талат потврди, нема пари за Антонијо.

Попладнево, Талат Џафери испрати дополнително објаснување. Водењето јавна кампања не значи дека секој од 120-те пратеници посебно ќе добие средства. Поканата за изјаснување е испратена до пратеничките групи и до пратениците кои не се организирани во пратенички групи. Врз основа на нивните одговори ќе биде закупен медиумски простор, вели спикерот.

https://telma.com.mk/miloshoski-ke-vodi-kampana-za-bojkot-na-referendumot/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by трендафил Саб Aвг 25 2018, 19:14

Да бараше Антонио пари за пропагирање да се излезе на гласање и да се обезбеди кворум, веројатно ќе добиеше пари. Колку што гледам опозицијата, ВМРО не сака од владините пари туку од свои средства ќе учествува во кампањата, а бара парите од буџетот што им следуваат да се пренаменат за реновирање на гимназијата во Тетово.
Не можам да се сложам дека е исто да се гласа против и да не се гласа, па не е во ред да има исто време за тие што се ЗА колку заедно за тие што се против и да не се излезе на референдумот. Милошевски е очигледно во право кога тврди дека министерот за надворешни Димитров му се жалел на својот колега од САД, Помпео, дека референдумот нема да успее, односно дека нема да има излезност. Што би рекле ни со 100% излезност во Арачиново, Липково, Шуто Оризари ...
Талат Џафери, изгледа во случаен наплив на демократија, самиот изјави дека парите ќе се делат сразмерно на тоа колку пратеници ќе бидат ЗА, ПРОТИВ или за БОЈКОТ. Ако Милошевски биде единствен за бојкот, треба да ги добие парите. Можеби со повеќе други колеги ако се пријават. За сега е сам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by Teo Саб Aвг 25 2018, 22:00

Na Antonijo edinstvenoto neshto shto mu e na um e da propadne referendumot za da se zgolemi brojot na makedonci so bugarski pasoshi...A vie ako ste tolku zagrizheni za uchilishteto vo Tetovo dajte gi vashite pari so koi tvrdish kje ste uchestvuvale vo kampanjata a vladinite pari iskoristete gi taka kako shto nalaga zakonot...Ama faktite govorat deka se obiduvate da manipulirate pa posle pak vladata da vi bide vinovna...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by трендафил Нед Aвг 26 2018, 20:46

А каква е разликата дали некој ќе избега од државата со бугарски или со македонски пасош за некој што мисли дека сме имале заедничка историја и дека ќе имаме заедничка иднина со Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 27 2018, 00:53

Небањат сите народи на планетата имаат заедничка иднина и освен ако не мислиш дека македонците се некакво диво племе што треба да се изолира од другите народи не гледам каде имаш проблем.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by OPOZICIONER Сре Aвг 29 2018, 11:21

Cela kampanja ke cini samo 400 iljadi evra, taka samo krevaa vreva dpmne.

Кампањата за референдумот нема да чини повеќе од 400.000 евра

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/08/83033/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by трендафил Нед Сеп 02 2018, 20:01

Нешто не забележувам дека сите три опции, за, против и бојкот се еднакво застапени во информативните емисии. Кога гледам кој од домашните и странците го поддржува референдумот, се повеќе се зацврстувам во намерата да #БОЈКОТИРАМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by Luxor Нед Сеп 02 2018, 20:36

Тебе така ти изгледа затоа што си пристрасен, колку и да е застапена твојата опција се малку ќе ти се чини.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT? Empty Re: PARI KOJ DAVA ZA KAMPANJA ZA REFERENDUMOT?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот