Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PICA KOMPIRI

Go down

PICA KOMPIRI Empty PICA KOMPIRI

Пишување by IVA Пет Сеп 07 2018, 10:41

Lesno i vkusno, probajte.


Состојки
8 големи компири
3 лажички вегета
300 гр шунка за пица
500 мл сос од патлиџан
4 лажици маслиново масло
2 лажички оригано
300 гр моцарела
Подготовка

Компирите добро измијте ги и исушете. Секој компир засечете го и внатрешноста наполнете ја со вегета, ставете ги во плех за печење и дното наполнете го со вода и печете 30 минути во загреана рерна на 200 ° C.

Извадете ги компирите и во секој засек од компирите ставете шунка, прелијте ги со сос од патлиџан во која сте додале малсиново масло и оригано, секој компир посипете го со изрендана моцарела и запечете уште 7 минути, односно колку што е потребно да се стопи сирењето.

https://popara.mk/2018/recepti/pizza-kompiri/
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот