Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SIRUP OD GUMBIR

Go down

SIRUP OD GUMBIR Empty SIRUP OD GUMBIR

Пишување by IVA Пет Сеп 14 2018, 12:57

Како да направите сируп од ѓумбир
Овој сируп е добар за имунитетот, вкусен е и можете да го употребувате како додаток во различни десерти.

Состојки:

1 шоља сечкан свеж ѓумбир
1 шоља шеќер
3 шољи вода

Приготвување:

Исечкајте го ѓумбирот на ситни коцкички, па ставете ги во тенџере со водата и шеќерот на рингла вклучена на посилно додека не зоврие смесата, а потоа намалете ја температурата и варете го сирупот околу 1 час или додека не се згусне.

Оставете го да се олади, процедете го низ газа и убаво стиснете ги парчињата ѓумбир за да ги искористите максимално.

Чувајте го сирупот во тегличка во фрижидер.

http://artkujna.mk/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D1%80%D1%83%D0%BF-%D0%BE%D0%B4-%D1%93%D1%83%D0%BC%D0%B1%D0%B8%D1%80/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics
» GUMBIR

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот