Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

UNISTUVANJE

Go down

UNISTUVANJE Empty UNISTUVANJE

Пишување by Flora Нед Сеп 16 2018, 11:23

Vaka se unistuva prirodnoto bogatstvo na Makedonija. Ohridsko e pod zastita na UNESKO ama nekoj budala ne vodel griza deka so glupavi postapki nanesuva neprocenliva steta.


Јапонски крап најден во Охридското Езеро - некој го пуштил од аквариум

Рибата најверојатно некој ја пуштил во езерото, а познавачите велат дека не треба да се пуштаат неавтохтоните видови бидејќи го нарушуваат биодеверзитетот.
При нуркање во Охридското езеро, членови на Нуркачкиот центар „Акватек", забележале примерок на неавтохтон вид јапонски крап. Тие ја снимиле и фотографирале рибата, која најверојатно некој ја пуштил во езерото јавува ОхридНјуз.


-Апелираме да не се пуштаат во езерото неавтохтони видови риби, бидејќи можат лошо да влијаат врз биодиверзитетот на езерото. – велат од Нуркачкиот центар „Акватек" од Охрид.
Ова не е прв пат да биде забележан неавтохтон вид риба во Охридското Езеро. Пред неколку години беше уловен исто така азиски вид риба. И тогаш спортските риболовци, научната јавност и љубителите на природата предупредија на негативните последици по живиот свет во Охридското Езеро доколку се зголеми бројот на видови кои никогаш не егзистирале во овие води, кои со милениуми се природно живеалиште на голем број ендемски видови, од кои дел живеат само тука.

https://sitel.com.mk/japonski-krap-najden-vo-ohridskoto-ezero-nekoj-go-pushtil-od-akvarium

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот