Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TASMANISKI TIGAR

Go down

TASMANISKI TIGAR Empty TASMANISKI TIGAR

Пишување by Albatros on Вто Сеп 18, 2018 9:42 am

Ajde da vidime sto ke dokazat, mozebi po nekoj primerok uspeal da prezivee.

Виделе тигар кој 80 години се води за изумрен вид, па поставиле 50 камери да докажат (видео)

Поминале нешто повеќе од осум децении откако тамснискиот тигар, најголемиот месојадец на совремното време, познат и како торбарски вук или тасманиски вук бил прогласен за изумрен вид. Последниот примерок од тој цицач угинал во зоолошка градина во 1936 година.
Надеж, дека тоа можеби не е така се разбудила по информациите за два довоени случаи од Северна Австралија, каде оваа животно било видено. Се тврди дека случаите се веродостојни. Научници од Универзитетот „Џејмс Кук“ се уверени дека поседуваат заб од тоа животно.
Тие животни не личат на ништо што до сега имам видено во животот. Изгледаат како кучиња, жолто-кафеави се по боја и имаат пруги од страната – рекол еден од сведоците за бртинскиот „Телеграф“.
Професорот Бил Лиренс поставил 50 камери на таа локација во надеж дека ќе успее да го сними тајанственото животно.

https://kumanovskimuabeti.mk/videle-tigar-koj-80-godini-se-vodi-za-izumren-vid-pa-postavile-50-kameri-da-dokazhat-video/


Albatros

Број на мислења : 554
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

TASMANISKI TIGAR Empty Re: TASMANISKI TIGAR

Пишување by Bosonoga on Вто Сеп 18, 2018 11:17 am

Pa ne bil bas tolku golem kako sto pisuvaat.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот