Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

+5
TRAJCHE
Teo
SHARENI
OPOZICIONER
Bosonoga
9 posters

Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Bosonoga Пон Сеп 24 2018, 14:54

Stojance fino gi prasa crepovite eve gledajte.

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT 10
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Bosonoga Пон Сеп 24 2018, 14:55

Eve jas sega ke cekam crepovite da odgovorat. Dotogas eve sto vikaat nekoi popametni od niv.

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Dndn3t10
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Bosonoga Пон Сеп 24 2018, 14:57

Eve uste.

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT 110
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Bosonoga Пон Сеп 24 2018, 15:01

I uste.

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Dnn9yo10
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by OPOZICIONER Пон Сеп 24 2018, 16:02

Bravo za general Angelov, im gi zatnal ustite na laznite patrioti i dusegriznici, i obajsnuvanjata se dobri ama treba cesto da se povtoruvaat dodeka ne stignat do usite na site gragani.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by SHARENI Вто Сеп 25 2018, 10:52

SDSM pisuva istorija, ama sto im treba i Zmicko da go vikaat tamu neka si ostane vo minatoto.

СДСМ: Мицкоски, ќе останеш сам и изолиран

Мицкоски изјасни се, сакаш ли да влезеш во ЕУ и НАТО како Македонец или ќе останеш сам и изолиран?

На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што и носи добро на Македонија.

Мицкоски ги игнорира ЕУ и НАТО, не сака развој и не сака Македонија да оди напред.

Каде се видело лидер на најголема опозициона партија да не сака да си ја види државата успешна и напредна?

Референдумот на 30 септември е за интеграција во ЕУ и НАТО. Тоа го знаат сите и сите високи претставници на ЕУ и НАТО секојдневно упатуваат јасна порака дека прифаќањето на Договорот со Грција е услов за влез во ЕУ и НАТО и нема план Б.

Дека без прифаќање на Договорот влезот во ЕУ и НАТО нема да биде возможен во наредените години, можеби и децении. Секој политичар што го оспорува овој факт – лаже.

Јасно е дека Мицкоски нема план но Македонија има еден план, влез во ЕУ и НАТО.

Затоа Мицкоски треба да престане да внесува конфузија во јавноста и јасно да каже како ќе се изјасни на 30 септември,. Ако е толку слаб за да ја каже позицијата на партијата, треба да собере храброст и да ја соопшти барем сопствената одлука.

Мицкоски, Договорот го зајакнува и гарантира македонскиот идентитет кој станува принзаен од целиот свет, вклучително и Грција и го расчитува патот за влез во ЕУ и НАТО.

Мицкоски изјасни се, сакаш ли да влезеш во ЕУ и НАТО како Македонец, со заштитен и гарантиран македонски идентитет, или ќе останеш сам и изолиран?-го повикува денеска опозицискиот лидер влдејачката СДСМ.

https://ako.mk/%D1%81%D0%B4%D1%81%D0%BC-%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%9C%D0%B5-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%88-%D1%81%D0%B0%D0%BC-%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Teo Вто Сеп 25 2018, 18:33

Eve neshto istorisko...Chestitki za avtorot...

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Dn8pip10
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Bosonoga Вто Сеп 25 2018, 18:41

Kaj mu tekanalo bravo navistina samo da dopisel oti vo zamena amnestija ke se bara.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by TRAJCHE Сре Сеп 26 2018, 08:59

Uste ednas gi pustija bojkotiracite po voda, naprazno im se zakanuvaa na graganite so slikanje ili nekakvi osveti.

Јанчев: На денот на гласањето нема да има одвраќање на луѓе и сликање, тоа е одлика на едно минато време

Потпретседалот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев во вечерашното гостување на телевизија 24 рече дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прави опструкции на денот на гласањето на референдумот.

-Ние не можеме да се согласиме дека 99 посто од граѓаните го поддржуваат референдумот. ВМРО-ДПМНЕ истакна дека нема да прави опструкции на денот на гласањето. Нашето членство е оставено само да си размисли, а никако нема да има одвраќање на луѓе, сликање, тоа е одлика на едно минато време. Ако нема цензус на референдумот, потешко ќе биде уставните измени да поминат во Собранието. Пратениците се живи луѓе и тоа нема да им биде лесно, рече Јанчев.

https://fokus.mk/janchev-na-denot-na-glasaneto-nema-da-ima-odvrakane-na-luge-i-slikane-toa-e-odlika-na-edno-minato-vreme/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by трендафил Нед Фед 24 2019, 18:19

Договорот брише еден дел од нашата историја и со самото тоа дел од нашиот идентитет. За волја на вистината договорот за пријателство со Бугарија брише многу повеќе. Договорот со Грција врши измени и во македонскиот јазик, затоа што ќе треба да ги користиме имињата на населените места во Егејска Македонија што Грците насилно ги вовеле пред еден век, а не вековните пред тоа македонски имиња. Не е успех да признаеш дека постои нешто што постои. Грција доби повеќе работи на кои нема право и се дел од основните човекови права. Правото сами да си ја именуваме државата, да имаме идентитет што ни го пренеле нашите предци, сами да ги пишуваме учебниците ...
Еве една интересна репортажа на ББЦ,
https://www.bbc.com/news/stories-47258809?fbclid=IwAR3Ao3XU3hY99eOqGEN3NeuQVfdM5k_AxJfpGYTG03kTHqajpw5p75jUj6s

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Bosonoga Нед Фед 24 2019, 21:50

Do koga bre za identitetot ?
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by TRAJCHE Нед Мар 24 2019, 00:10

dodeka da izumrat
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by трендафил Нед Мај 12 2019, 19:44

Како што почна темата, никој до сега не успеал да го избрише македонскиот идентитет трајно, па нема да успее ниту евроатлантската меѓународна банда и нивните домашни слуги, Али Ахмети, Зоран Заев и други. Македонците никогаш нема да изумрат. Меѓу другото и затоа што повеќе Македонци живеат во странство отколку во Македонија, а таму се почитуваат човековите права вклучувајќи го и правото за самоидентификација. Не можете вие или вашиот пастир црпнат од нива во Муртино да одлучувате за мојот идентитет. Ниту јас за вашиот вклучувајќи го тука и вашето потекло од мајмун. Очигледно сте во право.
Референдумот нема врска со идентитетот и јазикот. Барем кај Македонците. Тие со северна жица чекаат Заев да се договори со Борисов дали ќе останат Македонци и до кога биле Бугари. Иако е историски факт дека Бугарите сите православни ги викале Бугари. Рускиот цар на пример бил за нив Бугарски цар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by EVITA Нед Мај 12 2019, 20:36

shto temava tuka vo istorija ,prashanje do moderatorite,bash sakam da znam

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by трендафил Вто Окт 13 2020, 16:50

И мене ме чудеше што бара темава во историја, но очигледно е дека зацементираниот јазик и идентитет брзо заминаа во историја. Се случи тоа што сите што немаат тренинг како магарето со 83 илади евра од европските даночни обврзници беа во право кога тврдеа дека Преспанскиот договор и влезот во НАТО го начнаа идентитетот и ја избришаа историјата на Македонија до цар Самоил, а сега настапуваат Бугарите да не дотолчат до крај. Т,н. северџани не можат да разберат дека е голем бројот на Македонци што се индентификуваат и со античка Македонија. За жал тие што се тренирани како магарето веројатно не се заинтересирани за македонскиот јазик, историја и идентитат и чекаат членство во ЕУ за да заминат од Македонија и да станат Гермаци, Французи или дел од некој друг западноевропски народ. Или Американци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by трендафил Сре Мај 12 2021, 20:29

трендафил напиша:Како што почна темата, никој до сега не успеал да го избрише македонскиот идентитет трајно, па нема да успее ниту евроатлантската меѓународна банда и нивните домашни слуги, Али Ахмети, Зоран Заев и други. Македонците никогаш нема да изумрат. Меѓу другото и затоа што повеќе Македонци живеат во странство отколку во Македонија, а таму се почитуваат човековите права вклучувајќи го и правото за самоидентификација. Не можете вие или вашиот пастир црпнат од нива во Муртино да одлучувате за мојот идентитет. Ниту јас за вашиот вклучувајќи го тука и вашето потекло од мајмун. Очигледно сте во право.
Референдумот нема врска со идентитетот и јазикот. Барем кај Македонците. Тие со северна жица чекаат Заев да се договори со Борисов дали ќе останат Македонци и до кога биле Бугари. Иако е историски факт дека Бугарите сите православни ги викале Бугари. Рускиот цар на пример бил за нив Бугарски цар.
Жал ми е што бев во птаво дека членството во НАТО и спорот со Грција е само прва епизода од разнебитувањето на Македонија и Македонците. Исто така за жал неуспешниот референдум политиката на криминален начин неиспешниот референдум го прогласи за успешен. Сега сме во втирата епизода во која се преговара за идентитетот во последните 15 века и за тоа дека македонскиот јазик е дијалект од бугарскиот. Во моментов Заев глуми патриотизам, но претпоставувам дека после локалните избори ќе го изврши предавството. Дај Боже овој пат да не сум во право.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by alienmk Нед Окт 03 2021, 00:43

tolku zloba i negativa samo ti imash ..

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by трендафил Саб Фед 26 2022, 15:48

трендафил напиша:
трендафил напиша:Како што почна темата, никој до сега не успеал да го избрише македонскиот идентитет трајно, па нема да успее ниту евроатлантската меѓународна банда и нивните домашни слуги, Али Ахмети, Зоран Заев и други. Македонците никогаш нема да изумрат. Меѓу другото и затоа што повеќе Македонци живеат во странство отколку во Македонија, а таму се почитуваат човековите права вклучувајќи го и правото за самоидентификација. Не можете вие или вашиот пастир црпнат од нива во Муртино да одлучувате за мојот идентитет. Ниту јас за вашиот вклучувајќи го тука и вашето потекло од мајмун. Очигледно сте во право.
Референдумот нема врска со идентитетот и јазикот. Барем кај Македонците. Тие со северна жица чекаат Заев да се договори со Борисов дали ќе останат Македонци и до кога биле Бугари. Иако е историски факт дека Бугарите сите православни ги викале Бугари. Рускиот цар на пример бил за нив Бугарски цар.
Жал ми е што бев во право дека членството во НАТО и спорот со Грција е само прва епизода од разнебитувањето на Македонија и Македонците. Исто така за жал политиката на криминален начин неиспешниот референдум го прогласи за успешен. Сега сме во втората епизода во која се преговара за идентитетот во последните 15 века и за тоа дека македонскиот јазик е дијалект од бугарскиот. Во моментов Заев глуми патриотизам, но претпоставувам дека после локалните избори ќе го изврши предавството. Дај Боже овој пат да не сум во право.
За среќа резултатите од локалните избори беа такви што предавството изгледа невозможно. Предавникот си замина од политичката сцена, а калифот после калифот се обидува да направи нешто, но тешко дека тоа ќе помине неказнето. Нова ситуација е и стравот на НАТО да се вмеша директно во војната во Украина, што треба да значи дека Русија има воена превласт, односно не е веќе во подредена улога како во времето на Горбачов и Јелцин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Luxor Саб Фед 26 2022, 19:43

Никој и не сака да го избрише македонскиот идентитет освен бугарите и нивните слуги дпне оФците кои македонците ги нарекуваат северномакедонци и северџани. Веројатно затоа што тие како дпне оФци се чувствуваат бугари.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT Empty Re: USPESEN REFERENDUM GO ZACVRSTUVA JAZIKOT I IDENTITETOT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот