Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

VLASEC

Go down

VLASEC Empty VLASEC

Пишување by Flora on Сре Сеп 26, 2018 11:43 am

Zacinska bilka od koja ima i zdravstveni pridobivki.

Власецот (Allium schoenoprasum) е зелена билка што има силно зелени долги и тенки листови. Оваа билка потекнува од Данска, но денес се одгледува во многу земји.

    Власецот е сладникав, потсетува на вкусот на лук и кромид. Особено се употребува во француската кујна, во комбинација со други зачински билки. Незаменлив е за посебни пикантни јадења, салати, сосови. Често се употребува и за декорација, на пример за варени компири.

Близок е до лукот па се нарекува и помлад брат на лукот, а најмногу се препорачува свеж.

Оди одлично со краставица, сирење, со грав, со јајца, риба и ориз, како и сите видови салата.

Навистина е здрав и корисен и помага за многу проблеми и болести.Има бета каротен, фосфор, железо, минерали и витамини, и 0 холестерол.

Ги исфрла токсините, помага за подобро варење на храната, за диета, помлада кожа, свежина, за намалување на шеќерот во крвта.

На власецот му треба влажна земја, многу сончева светлина и поладни температури. Се препорачува да се сади од садница. Брзо расте и лесно се одгледува. Кога власецот ќе порасне околу 20цм може да се сече и користи.


Flora

Број на мислења : 354
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VLASEC Empty Re: VLASEC

Пишување by Nebula on Чет Сеп 27, 2018 12:15 pm

Eve nekoi podatoci za nutritivnata vrednost na vlasecot.

Chives, scientific name Allium schoenoprasum, are an edible species of the genus Allium. Their close relatives include the garlic, shallot, leek, scallion, and Chinese onion. A perennial plant, it is widespread in nature across much of Europe, Asia, and North America. Wikipedia

Nutrition Facts
Chives

Amount Per 100 grams
 Calories 30

% Daily Value*

Total Fat  0.7 g  1%

Saturated fat  0.1 g  0%

Polyunsaturated fat  0.3 g

Monounsaturated fat  0.1 g

Cholesterol 0 mg 0%

Sodium 3 mg 0%

Potassium 296 mg 8%

Total Carbohydrate 4.4 g 1%

Dietary fiber 2.5 g 10%

Sugar 1.9 g

Protein 3.3 g 6%

Vitamin A 87% Vitamin C 96%

Calcium 9% Iron 8%

Vitamin D 0% Vitamin B-6 5%

Vitamin B-12 0% Magnesium 10%

*Per cent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily values may be higher or lower depending on your calorie needs.

Nebula

Број на мислења : 601
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот