Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

3 posters

Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:36

Vo 21 vek nie seuste otkrivame nepoznati vidovi rastenija i zivotni, kojznae kolku sem unistile bez duri i da znaeme deka postojat.

Животни и растенија откриени во 2017 година

Научниците ја објавија годишната листа на новооткриени видови  растенија и животни за 2017 година.

На овој интересен список се наоѓаат пајакот Хари Потер, ѓаволската орхидеја, стоногалка со четири пениси- пренесува  „iflscience“.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:36

Пајакот Хари Потер

Овој нов вид го нарекуваат уште и Грифиндорски шешир, бидејќи многу потсетува на позната шапка од филмот за овој волшебник. Пајакот е откриен во Индија, а се крие во паднатите и суви лисја каде може лесно да се камуфлира.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495213330-hp-spider

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:36

Стоногалка со 414 нозе и четири пениси

„Illacme tobini“ е отриена во пештерите во националниот парк Секвоја во САД. Оваа стоногалка има 200 отровни жлезди, 4 пениси и 414 нозе.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495213724-millipede

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:37

Инсект кој наликува на лист

Од овој живописен инсект откриен е досега само еден примерок. „Eulophophyllum kirki“ името го добила по Питер  Кирк, фотографот кој ја насликал, а со својата несекојдневна боја, овој вид инсект лесно се вклопува во лисните предели. Мажјаците се повеќе зелени, додека жените со повеќе прекрасни розеви бои.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495213473-katydid

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:37

Стаорец што јаде сѐ

Стаорецот „ Gracilimus radix“ е откриен во Индонезија и се храни и со растенија и со животни. Откриен е само на островот Салавеси.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495213600-rat

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:37

Мравката-змеј

Откако го откриле овој нов вид мравка, заради големиот ‘рбет биле инспирирани со змејот од популарната серија, па така и ја нарекле -„Мравка-змеј од Игра на тронови“. Откриена е во дождовните шуми на Папуа Нова Гвинеја.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495213965-drogon

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:38

Џиновска отровна стоногалка

Оваа стоногалка може да порасне и до дваесетина сантиметри и е првиот откриен вид стоногалка што може да нурка под површината на водата. Наречена е „Scolopendra cataracta“, или водопад стоногалка, а откриена е во југоисточна Азија.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495214192-centipede

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:38

Ѓаволска орхидеја

„Telipogon diabolicus’ е откриена само на југот на Колумбија и се смета за многу загрозен вид. Името го добила заради репродуктивната структура што многу наликува на ѓаволска глава.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495214450-devil-orchid

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:38

Црвот чурос

Без очи, без мозок, без стомак, без анус-овие бизарни црви од длабоките мориња, веќе 60 години ги збунуваат  биолозите. Ова година конечно го добија своето место на еволутивното дрво, а беше  опишан и нов вид кој имео го добил поради очигледната сличност со шпанското печиво чурос.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495214611-purple-sock

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:39

Точкаста ража

Оваа ража е откриена во реката Токантис во Бразил

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495214086-ray-of-kings

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Nebula Пет Сеп 28 2018, 11:39

Билката која крвари

Овој чуден роднина на доматот кога ќе се пресече изгледа како да крвари. Откриен во Австралија, овој вид всушност им е познат на ботаничарите беќе 50 години, но дури сега е официјално опишан.

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Content-1495214333-tomoato

https://enauka.mk/zhivotni-rastenija-otkrieni-vo-2017-godina/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 28 2018, 11:46

Kako li gi izbrojaa penisite. Very Happy
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by OPOZICIONER Пет Сеп 28 2018, 13:08

Ti pa od site bas za taa stonogalka se fati. Very Happy
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 28 2018, 19:37

Crep. Twisted Evil
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA Empty Re: KOLKU JA POZNAVAME PLANETATA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот