Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PASTA SO ZELENCUK

Go down

PASTA SO ZELENCUK Empty PASTA SO ZELENCUK

Пишување by IVA Пет Сеп 28 2018, 12:09

Паста со зеленчук

Потребни состојки:
200 грама тестенини
црвена пиперка
морков
2 чешниња лук
2 шаки спанаќ
шака индиски ореви
пола луто пиперче
1 децилитар павлака за готвење
сол
мелен бибер
маслиново масло
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

PASTA SO ZELENCUK Empty Re: PASTA SO ZELENCUK

Пишување by IVA Пет Сеп 28 2018, 12:09

Начин на подготовка:

Исечкајте ги морковот и пиперката на ленти, лукот, индиските ореви и лутото пиперче на ситни, а спанаќот на крупни парчиња. Ставете ги тестенините да се варат во малку посолена вода.

За тоа време, пропржете го морковот на малку масло, па по неколку минути додајте ја и пиперката. Пржете 10 минути додека зеленчукот не омекне малку.

При крајот додајте го лукот и лутото пиперче и пржете уште малку. На самиот крај додајте сол, бибер, спанаќ и прелијте со павлака за готвење. Додајте ги исцедените тестенини и добро измешајте за да го впијат сосот. Пред послужување, украсете ги со иситнети индиски ореви.

https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/predlog-za-deneshniot-ruchek-pasta-so-zelenchuk/
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот